Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

زن فرانسوی با بلیط بخت‌آزمایی که روی زمین پیدا کرد ۱۲ میلیون یورو برد

توپ‌های مخصوص قرعه‌کشی یورومیلیون
توپ‌های مخصوص قرعه‌کشی یورومیلیون
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ارزش جایزه برنده اصلی ۱۶۳ میلیون و ۴۹ هزار و ۴۸۸ یورو و ۴۰ سنت بوده است.

آگهی

یک زن فرانسوی بدون آن که بلیط بخت‌آزمایی خریده باشد، با یک بلیط برنده «یورومیلیونز» که روی زمین پیدا کرده بود، صاحب ۱۲ میلیون یورو شد.

داستان پیدا کردن بلیط بخت‌آزمایی «یورومیلیونز» در واقع مربوط به ۸ سال پیش است. اما به دلیل ورود اداره مالیات، ماجرا به یک پرونده قضایی جنجالی بدل شد، تا این که دادگاه تجدید نظر دیوان عدالت اداری پاریس هفته گذشته رأی نهایی خود را در این زمینه صادر کرد.

برنده اصلی ۱۶۳ میلیون یورو برده بود

در سال ۲۰۱۱ میلادی مردی که بلیط بخت‌آزمایی یورومیلیونز را خریده بود، متوجه شد که شماره‌های بلیطی که خریده با شماره‌های اعلام شده یکسان بوده و او برنده جایزه به ارزش ۱۶۳ میلیون و ۴۹ هزار و ۴۸۸ یورو و ۴۰ سنت شده است. اما پیش از آن که بلیط خود را به شرکت بلیط‌های بخت‌آزمایی فرانسه (اف‌.د.ژی) ارائه کند، آن را گم کرد.

پس از آن زنی بلیط برنده را در خیابان یافته و برای گرفتن وجه آن به شرکت اف.د.ژی مراجعه کرد. اما از آنجا که بر اساس مقررات رسمی و اعلام‌شده این شرکت تنها خریدار واقعی بلیط حق دارد جایزه را دریافت کند، این جایزه به یابنده داده نشد.

موضوع با اصرار خانم یابنده و انکار برنده اصلی پیچیده شد و در نهایت شرکت اف.د.ژی از طرفین خواست تا با تقسیم مبلغ جایزه ماجرا را فیصله دهند. یابنده خوش‌شانس بلیط در نهایت ۱۲ میلیون یورو، یعنی حدود ۷ و نیم درصد از وجه جایزه را گرفته و از پیگیری پرونده صرف‌نظر کرد. به این ترتیب برنده خوشبخت نیز با یک چک ۱۵۱ یورویی در جیب به خانه بازگشت.

اداره مالیات برای سهم‌خواهی وارد می‌شود

بر اساس قانون فرانسه، جوایز لاتاری و دیگر بازی‌های بخت‌آزمایی شامل قانون مالیات نیستند. بنابراین برنده اصلی بلیط یورومیلیونز که در نهایت ۱۵۱ میلیون یورو نصیبش شده بود، هیچ مالیاتی به دولت پرداخت نکرد.

اما اداره مالیات با این توجیه که یابنده بلیط بخت‌آزمایی آن را نخریده و مبلغ ۱۲ میلیون یورو جزو دارایی او محسوب می‌شود، از او ۴.۳ میلیون یورو مالیات بر درآمد طلب کرد.

بیشتر بخوانید:

از همان سال این ماجرا به یک پرونده قضایی جنجالی تبدیل شد. اما قضات دادگاه تجدیدنظر دیوان عدالت اداری پاریس در روز پنج‌شنبه ۶ تیر رأی نهایی خود را در این زمینه صادر و به مقام‌های محلی در استان رون‌آلپ ابلاغ کردند. روزنامه «لودوفینه لیبره» چاپ شرق فرانسه هفته پیش نوشت که نسخه‌ای از حکم این پرونده جنجالی به رؤیت خبرنگار این روزنامه رسیده است.

رأی نهایی دادگاه

بر اساس این رأی دادگاه گفته است که اداره مالیات فرانسه حق طلب مالیات از یابنده بلیط بخت‌آزمایی را نداشته و تمامی ۱۲ میلیونی که این شهروند فرانسوی بدون خریدن بلیط به دست آورده از آن خود اوست.

همچنین در این پرونده دادگاه نه تنها درخواست مالیات دولت را نپذیرفت، بلکه وزارت اقتصاد و امور دارایی فرانسه را به پرداخت ۲ هزار یورو برای جبران خسارت در این پرونده محکوم کرد.

نام طرفین این پرونده در رسانه‌های فرانسه هرگز فاش نشد.

یورومیلیونز چیست؟

بازی بخت‌آزمایی «یورومیلیونز» بزرگ‌ترین بازی لاتاری در اروپاست.

این بخت‌آزمایی که بلیط‌های آن که سه‌شنبه و جمعه هر هفته به دست ده شرکت بزرگ در هشت کشور اروپایی فروخته می‌شود، ارزش بسیار بالایی دارد اما به همان میزان نیز شانس برنده شدن در آن بسیار کم است. بر اساس آخرین پژوهش‌ها، ۹۳ درصد از خریداران یورومیلیونز حتی معادل بهای پرداختی برای بلیط خریداری شده هم برنده نمی‌شوند. بهای واحد این بلیط در فرانسه ۲ و نیم یوروست.

هشت کشور و قلمرو خودمختار اروپایی که بلیط یورومیلیونز در آنها فروخته می‌شود عبارتند از: فرانسه، بریتانیا، ایتالیا، اسپانیا، سوئیس، موناکو، آندورا، ایرلند، اتریش، پرتغال، بلژیک، لوکزامبورگ و لیختن اشتاین.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رکورد تاریخی یورومیلیونز؛ چه کسی برنده ۲۰۲ میلیون یورو می‌شود؟

دوست با مرام میلیون‌ها دلار را قسمت کرد

رکورد جایزه مسابقات بخت آزمایی در سطح جهان شکسته شد