Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

آیا دنباله سفیدرنگ موتور هواپیماها بر تغییرات اقلیمی تاثیر دارد؟

 آیا دنباله سفیدرنگ موتور هواپیماها بر تغییرات اقلیمی تاثیر دارد؟
Copyright عکس از آرشیو
Copyright عکس از آرشیو
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نتیجه یک تحقیق جدید نشان می دهد که با افزایش تعداد پرواز هواپیماها تا سال ۲۰۵۰ میلادی، تاثیر تغییرات آب و هوایی سه برابر خواهد شد.

آگهی

دانشمندان بر این باور هستند که دنباله سفیدرنگی که موتور هواپیماهای جت هنگام پرواز از خود در آسمان بر جای می گذارند تغییرات اقلیمی را تشدید می کند.

نتیجه یک تحقیق جدید نشان می دهد که با افزایش تعداد پرواز هواپیماها تا سال ۲۰۵۰ میلادی، تاثیر تغییرات آب و هوایی سه برابر خواهد شد. بنا به این پژوهش که در نشریه «فیزیک و شیمی اتمسفری» (Atmospheric Chemistry and Physics) منتشر شده است تاثیر دنباله سفیدرنگ موتور هواپیماهای جت بر تغییرات اقلیمی از تاثیر دی اکسید کربن نیز بیشتر خواهد شد.

دنباله سفیدرنگ موتور هواپیماهای جت در عمل با حفظ گرمایی که از سطح زمین به سمت بالا هدایت می شود به تغییرات اقلیمی دامن می زنند.

در این تحقیق دانشمندان از افزایش میزان سفرهای هوایی تا سال ۲۰۵۰ و همچنین افزایش تشکیل دنباله های سفیدرنگ در جریان پروازها به دلیل پیشرفت های فناوری، به عنوان عواملی یاد کرده اند که تاثیر صنعت هوانوردی بر تغییرات اقلیمی را افزایش می دهد.

از تاثیر دنباله سفیدرنگ موتور هواپیماها بر گرمایش زمین در سال ۲۰۰۵ به عنوان عامل اصلی نقش آفرینی صنعت هوانوردی در تغییرات اقلیمی یاد شده بود. طبق تحقیق هایی که در آن زمان انجام شده بود صنعت هوانوردی عامل پنج درصد از تاثیراتی است که بشر بر اقلیم بر جای گذارده است.

هر چند بنا به این تحقیقات سهم کنونی صنعت هوانوردی در تغییرات اقلیمی از سهم خودروها و وسایل حمل و نقل زمینی کمتر است اما پیش بینی ها نشان می دهد که سهم هواپیماها در تغییرات اقلیمی با افزایش مسافرت های هوایی افزایش خواهد یافت.

منتقدان پژوهش منتشر شده در نشریه «فیزیک و شیمی اتمسفری» تاکید می کنند که پیش بینی های این تحقیق بیش از حد بدبینانه است. با این حال آنها نیز قبول دارند که سیاستگذاران باید برای مقابله با تاثیر دنباله سفیدرنگ موتور هواپیماها گام های بیشتری بردارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سرمای زودرس با بیش از ۱۲۰ سانتیمتر برف در بخش‌هایی از آمریکا و کانادا

قرارداد ۱۳ میلیارد دلاری پنتاگون برای هواپیمای جدید «روز قیامت»؛ آمادگی برای جنگی هسته‌ای؟

اعتصاب گسترده در فرانسه پروازهای سراسر اروپا را تحت تاثیر قرار داد