عراقچی: تا وقتی منافع ایران تامین نشود کاهش تعهدات به برجام را ادامه می‌دهیم

عراقچی: تا وقتی منافع ایران تامین نشود کاهش تعهدات به برجام را ادامه می‌دهیم
نگارش از یورونیوز فارسی

معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران می‌گوید اقدام بریتانیا در توقیف نفتکش حامل نفت ایران در تنگه جبل‌الطارق نقض برجام به شمار می‌رود.

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران توقیف نفت‌کش ایرانی در جبل‌الطارق را نقض برجام خواند.

عراقچی روز یکشنبه ۲۸ ژوئيه پیش از آغاز نشست کمیسیون مشترک برجام در گفتگو با خبرنگار صدا و سیمای جمهوری اسلامی، برگزاری این جلسه را به درخواست دو طرف (ایران و کشورهای اروپایی) و بنا به مواردی که طرفین مدنظر داشتند، اعلام کرد.

او افزود: «کشورهای عضو برجام نباید مانعی در راه صادرات نفت ایران ایجاد کنند. چرا که این اقدامات نقض برجام محسوب می‌شود.»

بیشتر بخوانید:

معاون سیاسی محمدجواد ظریف همچنین به موضوع کاهش سطح تعهدات ایران در برجام اشاره کرد و آن‌را در راستای تحولاتی دانست که قرار است در کمیسیون مشترک برجام به آن پرداخته شود.

آقای عراقچی همچنین تشکیل جلسه کمیسیون مشترک با حضور وزرای خارجه کشورهای باقیمانده در این توافق را از دیگر موضوعاتی دانست که در نشست وین قرار است طرفین بر سر ساز و کار و زمانبندی آن به جمع‌بندی برسند.

آقای عراقچی بعد از پایان نشست امروز، به خبرگزاری رویترز گفت که مذاکرات امروز سازنده بوده است. او با اشاره به اینکه نمی‌توان گفت همه چیز حل شده است، اما می‌توانم بگویم که تعهدات زیادی در این نشست داده شد.»

مذاکره کننده ارشد ایران همچنین به خبرگزاری رویترز گفته است که کاهش سطح تعهدات ایران در برجام تا زمانی که منافع تهران تامین نشود، ادامه خواهد یافت.

نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان و مدیران وزارت امور خارجه از روز یکشنبه ظهر به وقت وین در هتل کوبورگ این شهر برگزار شد.

هلگا اشمید، معاون فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز از سوی گروه ۴+۱ وظیفه هدایت مذاکرات را بر عهده داشتند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مطالب مرتبط