خروج نیروهای امارات از یمن به چه معنا است؟

رژه نظامیان تجزیه‌طلب یمنی در عدن؛ این نیروها به تازگی از سوی امارات به خدمت گرفته شده‌اند.
رژه نظامیان تجزیه‌طلب یمنی در عدن؛ این نیروها به تازگی از سوی امارات به خدمت گرفته شده‌اند. Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از euronews با استفاده از  AP
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پس از افزایش تنش‌ها میان ایران و ایالات متحده در خلیج فارس، اماراتی‌ها شماری از سامانه‌های دفاعی خود نظیر موشک‌های پاتریوت را از پایگاه عصب اریتره به کشورشان بازگرداندند.

آگهی

امارات عربی متحده، یکی از طرف‌های عمدهٔ درگیر در جنگ یمن بوده است که به تازگی شروع به کاهش دادن نیروهای خود در یمن کرده است. آسوشیتدپرس در گزارشی تحلیلی به بررسی این موضوع پرداخته است. 

طبق گزارش این خبرگزاری آمریکایی، گرچه امارات ائتلاف به رهبری عربستان را ترک نمی‌کند اما در نتیجهٔ خروج چند هزار تن نیروی اماراتی، جبهه زمینی نیروهای ائتلاف و توانایی تاکتیکی آنها تضعیف می‌شود.

کاهش نیروهای امارات به نوعی یک تغییر استراتژیک در برابر سیاست عربستان در یمن مبنی بر به زانو در آوردن حوثی‌ها با اعمال فشار نظامی است. استراتژی‌ای که تاکنون عمدتا ناکام مانده است. امارات اعلام کرده است که کاستن از نیروهایش در یمن به منظور تقویت مذاکرات با حوثی‌ها و پایان دادن به جنگ صورت می‌گیرد.

عکس از رویترز
آموزش نیروهای تازه از سوی امارات در یمنعکس از رویترز

حوثی‌ها و دولت به رسمیت شناخته شدهٔ یمن هفته‌ٔ گذشته پس از ماه‌ها برای نخستین بار دربارهٔ برقراری آتش‌بس در بندر حدیده گفتگو کردند، بندری کلیدی که در هنوز در کنترل حوثی‌ها است و محل اصلی ورود کمک‌های بشر دوستانه به این کشور جنگ زده به شمار می‌رود.

جنگ یمن که با تصرف صنعا به دست حوثی‌ها آغاز شد تا کنون جان ده‌ها هزار تن را گرفته است،‌ میلیون‌ها نفر را در گرسنگی فرو برده است. جنگی که هر دو طرف آن با پیروزی فاصله فراوان دارند.

کاهش نیروهای امارات در چه سطحی است؟

پیش از کاهش نیروها، نزدیک به ده هزار سرباز اماراتی در یمن حضور داشتند. گرچه آمار رسمی در این زمینه منتشر نشده است اما کارشناسان می‌گویند بین ۵۰ تا ۷۵ درصد نیروهای اماراتی در یمن کاهش یافته‌اند.

نیروهای امارات عمدتا درگیر جنگ مستقیم نبوده‌اند و بیشتر درعملیات اطلاعاتی شرکت داشتند یا نیروهای محلی را تعلیم می‌دادند، نیروهایی که در یمن حدود ۹۰ هزار تن برآورد می‌شوند. امارات همچنین همکاری نزدیکی در زمینه مبارزه با تروریسم با ایالات متحده داشته است که طبق اعلام مقامات این کشور ادامه خواهد یافت.

نیروهای این کشور در پایگاه نظامی عصب اریتره نیز کاهش خواهد یافت. اماراتی‌ها پس از افزایش تنش‌ها میان ایران و ایالات متحده در خلیج فارس شماری از سامانه‌های دفاعی خود را، نظیر موشک‌های پاتریوت، از پایگاه عصب اریتره به کشورشان بازگرداندند.

عکس از رویترز
نیروهای اماراتی در بندر عدن در جنوب یمن از یک هواپیمای بین‌المللی محافظت می‌کنند.عکس از رویترز

تأثیر خروج نیروهای اماراتی بر میدان جنگ چیست؟

از آنجاکه شبه‌نظامیان وابسته به امارات هنوز در خط مقدم، به ویژه در حدیده حضور دارند، خروج نیروهای اماراتی تأثیر فوری بر وضعیت جنگ نخواهد داشت. اما این حرکت‌، امکان طراحی دوباره یک حمله در حدیده را از بین می‌برد. نیروهای امارات ماه‌ها اطراف حدیده حضور داشتند تا حوثی‌ها را به اجرای آتش‌بس سازمان ملل ملزم کنند.

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

انور قرقاش،‌ وزیر خارجه امارات حوثی‌ها را ترغیب کرد تا «چشم‌شان را بر روی این فرصت حیاتی» برای رسیدن به صلح نبندند و آن را «اقدامی در راستای اعتماد‌سازی» ببینند.

اما حوثی‌ها نیز با توجه به پافشاری کنونی عربستان بر موضع خود می‌توانند این اقدام را فرصتی برای پافشاری بر مواضع خود تعبیر کنند.

عکس از رویترز
نیروهای اماراتی مستقر در فرودگاه بین‌المللی عدنعکس از رویترز

حرکت امارات برای ائتلاف چه معنایی دارد؟

گرچه عربستان هنوز دربارهٔ تصمیم اخیر امارات اظهار نظر رسمی نکرده اما روشن است که دو هم‌پیمان در این زمینه اختلاف دارند. سعودی‌ها برای مدتها می‌خواستند حوثی‌ها را از پایتخت بیرون برانند و قابلیت نظامی‌ها را به ويژه در مرز مشترک با عربستان تضعیف کنند.

اما چند سال بمباران‌ ویرانگر و جنگ پیوستهٔ آنها را از رسیدن به این هدف ناکام گذاشته است. حال آنکه تمرکز نیروهای امارات بیشتر بر جنوب یمن متمرکز بود. امارات با مسلح کردن و آموزش دادن شبه‌نظامیان جدایی‌طلب، نفوذ قدرت خود را در این مناطق تقویت کرد.

امارات همچنین یک پایگاه هوایی مهم نیز در عدن دارند که شهر اصلی جنوب یمن است. قدرت اماراتی‌ها دولت رسمی یمن به ریاست عبد منصور هادی را تقویت کرد. سخنگوی این دولت اعلام کرد که خروج نیروهای امارات از قدرت این دولت نخواهد کاست. و مقامات امارات نیز گفته‌اند به ائتلاف وفادار باقی می‌مانند. با این‌حال این ائتلاف همچنان درحال آب رفتن است. گرچه هزاران جنگجوی سودانی همچنان در یمن حضور دارند اما قطر و مراکش نیروهای خود را در پی کشمکش با عربستان از یمن خارج کردند.

در ادامه چه خواهد شد؟

بر اساس آمارها جنگ یمن تاکنون بیش از ۹۴ هزار تن قربانی گرفته و قحطی، گرسنگی و بیماری به شکل گسترده در میان مردم این کشور به چشم می‌خورد. حوثی‌ها کنترل پایتخت، صنعا، برخی ایالات شمالی و کوهستان‌های غربی را در اختیار دارند حال آنکه جنبو و شرق کشور در کنترل نیروهای ائتلاف است.

بسیاری موضوعات حالا به اجرای توافق حدیده وابسته است. مارتین گریفیث، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن گفتگوهای حدیده را «دروازهٔ فرآیند سیاسی» خواند. اما گفتگو‌های هفتهٔ پیش پیشرفت چندانی به همراه نداشت.

کارشناسان می‌گویند شکست مذاکرات یمن خطر ادامهٔ آشوب و کشیده شدن دامنهٔ آن را به تنش‌های کنونی در خلیج فارس به همراه دارد.

آگهی

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ائتلاف نظامی به رهبری عربستان: به جدایی‌طلبان جنوب یمن حمله کردیم

جدایی‌طلبان جنوب یمن: کاخ ریاست جمهوری را تصرف کردیم

عیدروس الزبیدی مستقر در عدنِ یمن: عملیات زمینی علیه حوثی‌ها لازم است