نرخ تورم به پایان دولت احمدی‌نژاد بازگشت

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
نرخ تورم به پایان دولت احمدی‌نژاد بازگشت
کپی رایت  عکس از آرشیو رویترز

نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به تیر ماه ١٣٩٨ به ٤٠.٤ درصد رسید که از پایان نیمه اول سال ۱۳۹۲ تا کنون بی‌سابقه است.

مرکز آمار ایران روز سه‌شنبه اعلام کرد که نرخ درصد تغییر شاخص کل تورم در تیرماه ۱۳۹۸ نسبت به ماه مشابه سال قبل به ۴۸ درصد رسیده است. این معنای آن است که خانوارهای ایرانی طی تیرماه گذشته به طور متوسط ۴۸ درصد بیشتر از تیر ١٣٩٧ برای خرید سبد مصرفی کالا و خدمات خود هزینه کرده‌اند.

هر چند این نرخ که اصطلاحا از آن به عنوان تورم نقطه به نقطه یاد می‌شود در مقایسه با خردادماه ۲.۴ واحد درصد کاهش یافته ولی نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به تیر ماه ١٣٩٨ با افزایش ۲.۸ درصدی به ٤٠.٤ رسیده که بالاترین حد پس از پایان دولت دوم محمود احمدی‌نژاد در سال ۱۳۹۲ تاکنون به شمار می‌رود.

بر پایه گزارش مرکز آمار ایران، شاخص قیمت در تیرماه گذشته نسبت به ماه مشابه سال گذشته برای گروه «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» و «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» به ترتیب ٧١.٨ و ٣٨.٤ درصد افزایش یافته است.

مطابق این گزارش، نرخ تورم سبد مصرفی خانوارهای عضو بالاترین دهک درآمدی ۳ درصد بیش از نرخ تورم(۴۰.۱ درصد) لمس شده توسط کم‌درآمدترین خانوارهاست.

دولت حسن روحانی موفق شده بود، نرخ تورم را طی خرداد ماه سال ۱۳۹۵ تا خرداد ماه سال ۱۳۹۶ و به طور مستمر در سطحی کمتر از ۱۰ درصد حفظ کند. سیر صعودی این نرخ از تیرماه سال ۱۳۹۷ و پس از خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌های اقتصادی علیه ایران با گذشتن از ۱۰.۲ درصد آغاز شد.

بیشتر بخوانید: