Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ترکیه: اگر آمریکا تحریم کند تلافی می‌کنیم

تحویل سیستم دفاع موشکی اس 400
تحویل سیستم دفاع موشکی اس 400 Copyright Reuters
Copyright Reuters
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه روز ۲۲ ژوئیه گفت اگر ایالات متحده به دلیل خرید سیستم ضدموشکی روسی اس-۴۰۰ آنکارا را مورد تحریم قرار دهد، آنکارا به اقدامات تلافی جویانه دست خواهد زد.

آگهی

مولود چاووش‌ اوغلو، وزیر خارجه ترکیه روز ۲۲ ژوئیه گفت که اگر ایالات متحده به دلیل خرید سیستم ضدموشکی روسی اس-۴۰۰ آنکارا را مورد تحریم قرار دهد، این کشور تلافی خواهد کرد.

وزیر خارجه ترکیه با این وجود اضافه کرد که تصور می‌کند دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا خواهان پرهیز از چنین اقداماتی است.

آقای چاوش اوغلو که در مصاحبه با شبکه TGRT Haber شرکت کرده بود گفت: «اگر ایالات متحده رفتاری رقابت‌طلبانه در مقابل ما در پیش بگیرد، ما نیز اقدامات تلافی‌جویانه را در دستور کار قرار خواهیم داد و این را به آن‌ها گفته‌ایم. این یک تهدید یا بلوف نیست.»

پس از آن‌که در اوایل ماه جاری ترکیه خرید سیستم دفاع موشکی اس-۴۰۰ را از روسیه آغاز کرد، آمریکا در واکنش نام آنکارا را از فهرست خریداران جنگنده پیشرفته اف-۳۵ خط زد.

از آنجا که ترکیه عضوی از ناتو به شمار می‌رود، ایالات متحده آمریکا و مسئولان بلند پایه سازمان پیمان آتلانتیک شمالی معتقدند که موشک‌های اس-۴۰۰ روسی نباید وارد ساختار پدافند هوایی و موشکی ناتو شوند و از آنکارا می‌خواستند به جای آن سامانه آمریکایی پاتریوت را خریداری کند.

واشنگتن بر این باور است که این سامانه با هواپیماهای رادارگریز «اف-۳۵» همخوانی ندارد.

آنکارا قرارداد خرید موشک‌های اس-۴۰۰ روسی را به ارزش ۲.۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۷ با مسکو به امضاء رسانده بود.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترکیه آغاز تحویل موشک‌های اس-۴۰۰ روسیه را اعلام کرد

اردوغان: سامانه موشکی اس۴۰۰ را از روسیه خریده‌ایم و تحویل می‌گیریم 

هشدار مایک پنس به ترکیه بر سر خرید سامانه دفاع موشکی از روسیه