دیداری با منیر بعطور؛ وکیل همجنسگرایی که می‌خواهد رئیس جمهور تونس شود

دیداری با منیر بعطور؛ وکیل همجنسگرایی که می‌خواهد رئیس جمهور تونس شود
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یکی از سیاست‌های حزب «منیر بعطور» عادی‌سازی روابط تونس با اسرائیل است که برای محافظه کاران تونسی موضوع بسیار حساسی است.

آگهی

یک وکیل همجنسگرای تونسی که امیدوار است بتواند رئیس جمهور بعدی تونس شود می‌گوید واکنش‌های مثبتی از سوی شهروندان تونسی نسبت به کارزار انتخاباتی‌اش دریافت کرده است.

«منیر بعطور» رئیس حزب لیبرال تونس می گوید در انتخابات ریاست ‌جمهوری ماه نوامبر شرکت خواهد کرد تا جانشین الباجی قائد السبسی رئیس جمهوری کنونی تونس شود.

برای کاندید شدن در انتخابات ریاست جمهوری تونس، هر نامزد باید حداقل ۱۰ هزار امضا جمع کند و منیر بعطور در حال حاضر ۱۵ هزار امضا جمع کرده است و در حساب توئیتریش نوشته است که هدفش جمع‌اوری ۵۰ هزار امضا است.

اگرچه حزب او در حاشیه سیاست تونس است اما نامزدی‌اش به خودی خود آزمون بزرگی برای کشوری است که همجنسگرایی را تحت عنوان «لواط» غیرقانونی تلقی می کند و می تواند تا ۳ سال مجازات زندان در پی داشته باشد.

این وکیل ۴۸ ساله در سال ۲۰۱۳ به اتهام «لواط» و گروه «شمس» که از حقوق LGBT (دگرباشان جنسی یا رنگین کمانی‌ها) دفاع می کند زندانی شد.

همجنسگرایی با این عنوان در تونس غیرقانونی نیست اما مشخص نیست که آیا مقامات تونس تلاش خواهند کرد که با توسل به قانون مرتبط با «لواط» مانع شرکت او در انتخابات ریاست جمهوری شوند یا خیر.

«منیر بعطور» که از دانشگاهی در فرانسه فارغ التحصیل شده است هدف کارزار انتخاباتی خود را بیش از آنکه حقوق همجنسگرایان باشد بر روی سیاست‌های اقتصادی-اجتماعی همانند بالا بردن دستمزدها و کمک به بیکاران متمرکز کرده است.

او به یورونیوز می گوید: «فکر نمی کنم که کارزار من می بایست روی حقوق دگرباشان جنسی متمرکز می شد. من یک برنامه اقتصادی، یک برنامه فرهنگی و یک برنامه اجتماعی دارم. من وعده داده ام که کمک مالی به دانشجویان و بیکاران را افزایش دهم و همچنین حقوق ها را در تونس بالا ببرم.»

او همچنین گفته است:‌ «اکثریت مردم تونس به نامزدی من واکنش مثبتی نشان داده اند اما هستند افرادی که مخالف من اند. من به همه دیدگاهها احترام می گذارم، به دموکراسی احترام می گذارم و بعنوان نامزد انتخاباتی باید به سخنان تمام مردم تونس گوش بدهم.»

بعطور می گوید بعنوان شهروند تونسی و مدافع حقوق بشر امیدوار است به ریاست جمهوری تونس برسد. او می گوید تونس در بین کشورهای عرب گرایش نسبتا لیبرالی‌تری در حوزه آزادی‌های فردی دارد.

«منیر بعطور» می گوید: «تونس در زمان رئیس جمهوری حبیب بورقیبه (۱۹۵۶-۱۹۸۰) چند همسری را لغو کرد، سقط جنین و فرزند‌خواندگی را اجازه داد.»

بعطور کشورش تونس را کشوری مدرن می داند، یک کشور ترقی‌خواه که از نظر برابری و آزادی های فردی قابل مقایسه با دیگر کشورهای عربی نیست.

او درباره احزاب اسلامگرای تونس می گوید سیاست اسلامگرایانه شاخصی است که می تواند وضعیت افراط‌گرایی و خصومت در تونس را نشان دهد.

یکی از سیاست‌های حزب «منیر بعطور» عادی‌سازی روابط تونس با اسرائیل است که احتمالا برای محافظه کاران تونسی موضوع بسیار مهمی است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دومین انتخابات ریاست جمهوری پس از انقلاب تونس؛ بیم ها و امیدها

تونس؛ ممنوعیت نقاب در ادارات دولتی به دلایل امنیتی

انتحابات روسیه؛ پوتین از مردم خواست در دوران «سخت» کنونی برای کشورشان رأی بدهند