واشنگتن بازهم کلید تحریم را فشار داد؛ برنامه هسته‌ای ایران هدف قرار گرفت

ساختمان وزارت خزانه داری آمریکا
ساختمان وزارت خزانه داری آمریکا Copyright رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شرکت ها و افرادی که به تازگی از سوی واشنگتن تحت تحریم واقع شده اند آنطور که ادعا شده نقشی فعال و تعیین کننده در تامین مواد آلومینیومی لازم برای ساخت سانتریفیوژهای تولید شده توسط شرکت تسا داشته اند.

آگهی

ایالات متحده آمریکا روز پنجشنبه یک شبکه بین المللی متشکل از هفت شرکت و چند فرد را به دلیل همکاری با برنامه هسته ای ایران تحت تحریم قرار داد. این شبکه از سوی واشنگتن متهم است که مواد و تجهیزات لازم برای برنامه غنی سازی اورانیوم در اختیار ایران قرار داده است.

این تحریم ها که به ادعای آمریکا در راستای مبارزه با اشاعه تسلیحات کشتار جمعی صورت گرفته هفت شرکت و پنج تبعه ایران را که با شرکت فناوری سانتریفوژ ایران (تسا) مرتبط هستند، هدف قرار داده است. شرکت هایی که در این فرایند از سوی واشنگتن تحریم شده اند در کشورهای ایران، چین و بلژیک مستقر هستند.

وزارت خزانه داری آمریکا در بیانیه ای ضمن اعلام وضع تحریم بر ضد شبکه یاد شده هدف از این اقدام را جلوگیری از دسترسی ایران به سلاح هسته ای عنوان کرده است. در این بیانیه از شرکت تسا به عنوان تولید کننده سانتریفوژهای مورد استفاده در تاسیسات سازمان انرژی اتمی ایران نام برده و بر نقش حساس آن در برنامه غنی‌سازی اورانیوم تاکید شده است.

استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا در این بیانیه ضمن تاکید بر «نگرانی های عمیق کشورش نسبت به برنامه غنی سازی اورانیوم در ایران و دیگر رفتارهای تحریک آمیز تهران» یادآور شده است که واشنگتن به تلاش های خود برای شناسایی و هدف قرار دادن افراد یا مجموعه هایی که از برنامه هسته ای ایران حمایت و پشتیبانی می کنند، ادامه خواهد داد.

شرکت ها و افرادی که به تازگی از سوی واشنگتن تحریم شده‌اند آنطور که ادعا شده نقشی فعال و تعیین کننده در تامین مواد آلومینیومی لازم برای ساخت سانتریفیوژهای تولید شده توسط شرکت تسا داشته اند.

شرکت باختر رعد سپاهان و شرکت تامین کالای سبز به همین دلیل در فهرست تحریم های آمریکا قرار گرفته اند. واشنگتن مدعی است که این شرکت ها از طریق واسطه هایی در کشورهای بلژیک و چین اقدام به خرید آلومینیوم برای ایران کرده است.

شرکت چینی هِنان جیایوآن که برای فروش محصولات آلومینیومی با دفتر بلژیکی شرکت باختر رعد سپاهان وارد معامله شده بود نیز هدف تحریم های آمریکا قرار گرفته است. باختر رعد سپاهان برای تسهیل در معاملات و خریدهای بین المللی شرکتی در بلژیک به نام TAWU BVBA تاسیس کرده تا از طریق آن با طرف های بین المللی مراوده کند. سهیل طالبی مدیر باختر رعد سپاهان که خود نیز تحت تحریم های آمریکا قرار گرفته بر اساس این گزارش شرکتی دیگر به نام «سان‌مینگ سینو- یورو» در چین تاسیس کرده تا از این طریق به انجام معاملات در این کشور سر و سامان دهد.

آمریکا مدعی است که محصولات مورد استفاده در برنامه هسته ای ایران تنها با مجوز شورای امنیت سازمان ملل متحد می تواند به تهران فروخته شود.

واشنگتن ماه مه سال گذشته میلادی به صورت یکجانبه از توافق هسته ای با ایران خارج شد و سپس ضمن بازگرداندن تحریم اقتصادی گذشته، بی سابقه ترین تحریم ها را بر ضد تهران اعمال کرد که این روند طبق گفته مقامات کاخ سفید همچنان ادامه خواهد داشت.

بیشتر بخوانید:

تهران همواره هرگونه تلاش برای دستیابی به سلاح اتمی را کذب و اتهامی نادرست قلمداد و هدف از برنامه هسته ای خود را غنی سازی پنج درصدی اورانیوم برای مصارف نظامی اعلام کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا دو شبکه مرتبط با دولت ایران و سپاه پاسداران را تحریم کرد

واکنش پمپئو به کاهش تعهدات برجامی ایران: منجر به تحریم بیشتر می‌شود

آمریکا و بریتانیا در اقدامی هماهنگ جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران و حوثی‌ها را تحریم کردند