بر عرشه ناو هواپیمابر باکسر در دریای سرخ چه می‌گذرد؟

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
بر عرشه ناو هواپیمابر باکسر در دریای سرخ چه می‌گذرد؟

همزمان با اوج گرفتن تنشها در خلیج فارس میان ایران و ایالات متحده، نیروهای آبی-خاکی ویژهٔ گشت دریایی آمریکا در آمادگی کامل به سر می‌برند.

هر زمان که یک نفتکش از فاصلهٔ یک مایل دریایی با ناو هواپیمابر USS Boxer در آبهای دریای سرخ، عبور می‌کند یک جت جنگندهٔ هری‌ير (Harrier) برای گشت‌زنی و محافظت از آن به پرواز در می‌آید. پس از پرواز جنگنده هری‌یر، دو بالگرد سنگین جنگی به همراه دو هواپیمای عمودپرواز از نوع آزپِرِی روی عرشه ناو فرود می‌آیند.

سرهنگ فردریک فردریکسون، فرمانده واحد یازدهم امداد دریایی ایالات متحده، می‌گوید: «می‌خواهیم به متحدمان‌مان در منطقه اطمینان بدهیم و آزادی دریانوردی و جریان آزاد تجارت را تضمین کنیم.»

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

افسران ناو باکسر از برج شیشه‌ای دیده‌بانی موسوم به «راستهٔ کرکس‌ها» با دوربین‌های دو چشمی عظیم یک لنج را زیر نظر دارند و جزئیات حرکت آن را گزارش می‌کنند.

کاپیتان جیسون برنز، فرمانده ناو باکسر می‌گوید خلیج سن دیه‌گو را ماه مه گذشته به مقصد خاورمیانه ترک کرده تا مأموریتی مرتبط با «مشارکت معمول با همپیمانان‌مان در منطقه» را انجام دهد.

تفنگداران دریایی، در آشیانه زیر عرشه، مسلسل‌های سنگین را امتحان می‌کنند. سه هاورکرافت بزرگ آمادهٔ به آب انداخته شدن هستند و درون آنها سه زره‌پوش سبک، چند نفربر و چند خودروی پشتیبانی انتظار می‌کشند.

ژنرال متیو ترولینگر، یکی از فرماندهان ناوگان پنجم آبی خاکی آمریکا می‌گوید:‌ «تمرینات آمادگی روزانه،‌ شامل تمامی وظایف این کشتی می‌شود، از پرواز گرفته تا نبرد زمینی و یا عملیات پشتیبانی.»

حمله‌های اخیر به نفتکش‌ها در نزدیکی تنگهٔ هرمز که ایالات متحده آن‌ها را به ایران نسبت می‌دهد، امنیت انتقال نفت خاور میانه به سایر نقاط جهان تأثیر گذاشته است.

ایران که هرگونه دخالت در حمله به نفتکش‌ها را انکار می‌کند عنوان کرده است که پاسخی قاطع به تحریم‌های ایالات متحده خواهد داد.

ایالات متحده حضور نظامی خود را در منطقه افزایش داده است و از همپیمانان خود در منطقه می‌خواهد تا برای حفاظت از آبهای نزدیک به ایران و یمن با این کشور همراه شوند.

ناوگان پنجم دریایی ایالات متحده که در بحرین مستقر است اعلام کرده است که کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس برای پشتیبانی از عملیات‌های گشت‌زنی و محافظت اعلام آمادگی کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:تائید پرواز پهباد ایران بر فراز ناو آمریکا در خلیج فارس