Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ابهام آمریکا درباره وضعیت نفتکش منتسب به امارات در آب‌های ایران

ابهام آمریکا درباره وضعیت نفتکش منتسب به امارات در آب‌های ایران
Copyright Reuters/File Photo
Copyright Reuters/File Photo
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقامات رسمی آمریکا روز چهارشنبه ۱۷ ژوئیه گفته‌اند مطمئن نیستند که آیا نفتکش اماراتی که راهش را به سمت آب‌های ایران کج کرده است توسط این کشور توقیف شده و یا بعد از بروز نقص فنی به وسیله ایران نجات داده شده است.

آگهی

مقامات رسمی آمریکا روز چهارشنبه ۱۷ ژوئیه گفته‌اند مطمئن نیستند آیا یک نفتکش منتسب به امارات که راهش به سمت آب‌های ایران کج شده، توسط این کشور توقیف شده و یا بعد از بروز نقص فنی به وسیله ایران نجات داده شده است.

نفتکش «ریاح» برای آخرین بار روز ۱۴ ژوئیه در نزدیکی سواحل جزیره قشم در تنگه هرمز رصد شد و پس از آن با خاموش شدن ردیاب ماهوا‌ره‌ای‌اش از صحنه رادار محو شد.

یک مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود به خبرگزاری رویترز گفت به نظر می‌رسد این تانکر در آب‌های ایران است اما مشخص نیست که آیا ایران آن را نجات داده یا توقیفش کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران روز سه‌شنبه گفت این کشور «یک نفتکش خارجی» را که در خلیج فارس دچار مشکل شده بوده است پس از درخواست کمک به سمت آب‌های ایران ید‌ک‌کش کرده است. در حالی‌که مقامات ایران به نام کشور صاحب نفتکش اشاره نکرده‌اند، «ریاح» تنها نفتکشی است که تحرکاتش با توضیحات ارائه شده همخوانی دارد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

این در حالی است که مقام‌های رسمی امارات علی‌رغم تایید اولیه انتساب کشتی به این کشور مدتی بعد هرگونه ارتباط با این نفتکش را، اعم از مالکیت یا تجارت با آن، را رد کرده‌اند. هرچند خبرگزاری رویترز گزارش داده است که این نفتکش دست‌کم تا دو ماه قبل در اختیار یک شرکت اماراتی بوده است.

وضعیت نامعلوم این نفتکش در حالی ادامه دارد که تنش در عبور و مرور نفتکش‌ها در آب‌های آزاد طی ماه‌های اخیر بالا گرفته است.

روز گذشته علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، توقیف نفتکش متعلق به ایران توسط بریتانیا را «راهزنی» خواند و تهدید کرد که ایران این حرکت را «تلافی» خواهد کرد.

نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا در ماه جاری یک نفتکش ایرانی را به ظن انتقال نفت به سوریه و نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه این کشور در تنگه جبل‌الطارق توقیف کرده است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تلاش «ناموفق قایق‌های سپاه» برای توقیف نفتکش بریتانیایی؛ سپاه تکذیب کرد

از حمله به نفتکش‌ها در دریای عمان چه می‌دانیم و چه نمی‌دانیم؟

بایدن و شبه‌نظامیان طرفدار ایران؛ نقش دیپلماسی و تصمیمات نظامی آمریکا در پاسخ به حملات چیست؟