قطعنامه مجلس نمایندگان در محکومیت حملات «نژادپرستانه» ترامپ

 قطعنامه مجلس نمایندگان در محکومیت حملات «نژادپرستانه» ترامپ
قطعنامه مجلس نمایندگان در محکومیت حملات «نژادپرستانه» ترامپ Copyright  REUTERS/Leah Millis
Copyright  REUTERS/Leah Millis
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس جمهوری آمریکا در توجیه اظهارات خود اتهامات نژادپرستانه را رد کرده و گفته است که «حتی یک استخوان نژادپرست» نیز در بدن ندارد.

آگهی

دامنه واکنش ها به حملات توییتری رئیس جمهوری آمریکا به چهار نماینده زن دموکرات در حالی رو به گسترش است که مجلس نمایندگان این کشور نیز روز سه شنبه با صدور قطعنامه ای اظهارات دونالد ترامپ در این خصوص را به شدت محکوم کرد.

قطعنامه ای که روز سه شنبه با ۲۴۰ رای موافق در مجلس نمایندگان به تصویب رسید اظهارات و پیام های اخیر توییتری رئیس جمهوری آمریکا بر ضد نمایندگان «ترقی خواه» و منتقد عملکرد دولت را «نژادپرستانه» توصیف و آنرا به عنوان رویکردی که به «ترس و نفرت از آمریکایی های رنگین پوست مشروعیت می بخشد» به شدت محکوم کرد.

این در حالیست که رئیس جمهوری آمریکا به تازگی در توجیه اظهارات خود اتهامات نژادپرستانه را رد کرده و گفته است که «حتی یک استخوان نژادپرست» نیز در بدن ندارد. دونالد ترامپ که مادر و دو همسر وی همگی خارج از آمریکا متولد شده‌اند با تکرار حملات گذشته نسبت به نمایندگان منتقد دموکرات که وی از آنها به عنوان «ترقی خواه‌ها» یاد می کند، از چهار نماینده که شهروند آمریکا هستند و نژادی غیر آمریکایی دارند خواسته بود که اگر از وضعیت موجود در کشور رضایت ندارند می توانند آمریکا را ترک کنند.

رئیس جمهوری آمریکا پیش از این با انتشار توییت هایی بدون نام بردن از فرد یا افرادی خطاب به برخی از نمایندگان زن دمکرات نوشته بود که منتقدان ترقی خواه بهتر است به کشورهایی که از آنجا آمده اند بروند. آقای ترامپ در یک رشته توییت تصریح کرده بود: «خیلی جالب است که ببینید زنان ترقی‌خواه دموکرات عضو کنگره، که خودشان در اصل از کشورهایی می‌آيند که دولتشان فاجعه تمام و کمال است...حالا با صدای بلند و به شکلی شرورانه به مردم آمریکا، یعنی عظیم‌ترین و قوی‌ترین ملت دنیا، می‌گویند دولت ما چطور باید اداره شود.»

الکساندریا اوکاسیو کورتز، ایلهان عمر، آیانا پریسلی و رشیده طلیب، چهار نماینده زن دموکرات که به طور مشخص هدف این حملات واقع شده بودند صبح روز سه شنبه با شرکت در یک کنفرانس خبری ضمن طرح انتقاد های اساسی از رویکرد دولت از مردم آمریکا خواستند که در «دام سخنان دونالد ترامپ» نیفتند.

این چهار عضو مجلس نمایندگان آمریکا درادامه ضمن متهم کردن رئیس جمهوری آمریکا به نژادپرستی تاکید کردند که توجه اصلی باید بر سیاست و عملکرد دولت معطوف شود و اظهارات و سخنان دونالد ترامپ در درجه دوم اهمیت قرار دارد زیرا به اعتقاد آنها این سخنان با هدف منحرف کردن افکار عمومی صورت می گیرد.

مسائل مرتبط با بهداشت عمومی، ترویج خشونت به واسطه آزادی حمل سلاح گرم و نیز برخورد نامناسب با مهاجران در مرز این کشور با مکزیک از جمله نگرانی هایی بود که هر چهار نماینده دموکرات بر آن تاکید و خواستار توجه افکار عمومی به آنها شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

گفتنی است که نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا پیشتر ضمن محکوم کردن اظهارات دونالد ترامپ از نمایندگان جمهوری خواه نیز خواسته بود که این رویکرد رئیس جمهوری آمریکا را محکوم کنند. وی همچنین از تهیه پیش نویس قطعنامه ای برای محکوم کردن حملات تازه دونالد ترامپ بر ضد چهار زن رنگین پوست عضو مجلس نمایندگان آمریکا خبر داده بود.

قطعنامه یاد شده در نهایت با رای کلیه نمایندگان دمکرات که اکثریت را در مجلس نمایندگان در دست دارند به تصویب رسید. در این قطعنامه با اشاره به مسئله مهاجرت که در تاریخ شکل گیری آمریکا نقشی حیاتی را ایفا می کند یادآوری شده است که به جز بومیان دیگر ساکنان این کشور را مهاجران و یا بازماندگان مهاجران تشکیل می دهند و اعتقاد به قانون اساسی بر پایه برابری، آزادی، جهان شمولی و دمکراسی ملاک اصلی برای میهن دوستی تلقی می شود و نه برتری نژادی و یا قومی.

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا برغم پاره ای از اختلاف ها با چهار نماینده مورد حمله قرار گرفته از سوی ترامپ، حملات رئیس جمهوری بر ضد آنها را غیر قابل قبول و نژادپرستانه توصیف و به شدت آنرا محکوم کرده است.

گفتنی است که برخی نمایندگان جمهوری خواه پیش از رای گیری با بحث ها و مجادلاتی که بر سر موضوع طرح شده به راه انداختند تصویب قطعنامه در این خصوص را به باد انتقاد قرار دادند و اتهام نژاد پرستی به دونالد ترامپ را افترایی بیش ندانستند.

کوین مک کارتی، رهبر فراکسیون جمهوری خواهان در مجلس نمایندگان آمریکا نیز به صراحت از مواضع رئیس جمهوری دفاع کرده و توئیت های وی را عاری از نشانه ها نژادپرستانه توصیف کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش‌ها به توئیت ترامپ علیه نمایندگان دموکرات: از «یک مشت کمونیست» تا «فاجعه به تمام معنا»

تیراندازی در ایالت تنسی آمریکا دست کم ۲ کشته و شش زخمی به جا گذاشت

جنگ غزه؛ واشنگتن برای نخستین بار یک گردان ارتش اسرائیل را تحریم می‌کند