آمریکا سه ایرانی را به صادرات مواد مورد استفاده در ساخت موشک متهم کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
آمریکا سه ایرانی را به صادرات مواد مورد استفاده در ساخت موشک متهم کرد

دادستان فدرال نیویورک ۳ شهروند ایرانی را به اتهام صدور غیرقانونی «چندین تن» فیبر کربن از آمریکا به ایران متهم کردند.

فیبر کربن ماده‌ای است که در ساخت موشک و سانتریفیوژهای هسته‌ای کاربرد دارد.

جفری برمن دادستان منطقه جنوب نیویورک روز سه شنبه و در پی استرداد بهزاد پورقناد، این اتهامات را بطور رسمی اعلام کرد. استرداد بهزاد پورقناد یکی از سه متهم این پرونده روز دوشنبه از آلمان به آمریکا صورت گرفت.

علیرضا شکری و فرزین فریدمنش دو متهم دیگر این پرونده هستند.

در این پرونده، علیرضا شکری به تهیه و خریداری فیبر کربن، بهزاد پورقناد به تامین مالی این معاملات و فرزین فریدمنش به برنامه‌ریزی انتقال این ماده متهم شده‌اند.

فیبر کربن ماده است که نقشی اساسی در دو تکنولوژی مرتبط با گسترش سلاح‌های هسته‌ای دارد. این ماده در ساخت دماغه مخروطی شکل نوک موشک‌های دوربرد و همچنین ساخت «روتور‌های سانتریفیوژ» که اورانیوم را غنی می کند، کاربرد دارد.

بر اساس تحریم‌های ایالات متحده آمریکا، ایران از دریافت فیبر کربن منع شده است.

اسناد موجود در این پرونده نشان می دهد که این سه متهم ایرانی، از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۳، «چندین تن» فیبر کربن را از یک دلال ناشناس آمریکایی خریداری و به‌وسیله کشتی و از طریق یک کشور ثالث به ایران فرستاده‌اند. آنها برای فریب مقامات این مادره را با عنوان «اکریلیک» در اسناد صادراتی ثبت کرده‌اند.

یافته‌های این پرونده دقیقا مشخص نمی کند چه مقدار فیبر کربن به ایران منتقل شده است اما یک منبع در تریکه با آنها همکاری کرده است و این متهمان فیبر کربن را از مسیر اروپا و امارات عربی متحده به ایران منتقل کرده‌اند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید