Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

فائو: فقر غذایی و گرسنگی پس از یک دهه کاهش، دوباره افزایش یافته است

فائو: فقر غذایی و گرسنگی پس از یک دهه کاهش، دوباره افزایش یافته است
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در حال حاضر ۸۲۰ میلیون نفر در جهان با فقر و عدم امنیت مواد غذایی به صورت محدود یا گسترده روبه‌ رو هستند و به عبارت دیگر یکی از هر نه نفر در جهان گرسنه است.

آگهی

گزارش‌های جدید سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) حاکی از این است که فقر غذایی، عدم امنیت غذایی و گرسنگی پس از یک دهه کاهش مجددا در حال افزایش یافتن است.

براساس این گزارش مساله فقر غذایی و گرسنگی را نباید به نبود مواد لازم محدود کرد و عدم امنیت غذایی نیز باید مورد توجه قرار گیرد. امنیت غذایی معیاری برای سنجش میزان دسترسی به غذا با هزینه‌های قابل قبول است.

افرادی که با عدم امنیت غذایی روبرو هستند ناچارند برای دست‌یابی به مواد غذایی هزینه‌های مالی، جسمانی و یا روانی بسیاری را متحمل گردند. این مساله سبب می‌‌شود که افراد به غذاهایی با کیفیت کم روی آورده و یا گرسنگی را تجربه کنند.

امنیت غذایی را می‌توان به سه بخش تقسیم کرد:

  • امنیت کامل غذایی: افراد به مواد غذایی با کیفیت و کمیت مناسب دسترسی دارند.
  • عدم امنیت غذایی متوسط: افراد کمبود مواد غذایی را به لحاظ کیفی و کمی به صورت محدود تجربه می‌کنند.
  • عدم امنیت غذایی شدید: افراد با فقدان شدید مواد غذایی روبرو هستند و ممکن است یک روز یا بیشتر بدون غذا بمانند.

گزارش اخیر فائو نشان می‌دهد گرسنگی، سوءتغذیه و عدم امنیت غذایی که از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۱۵ کاهش یافته و از ۱۴.۵ درصد به ۱۰.۶ درصد رسیده بود، کم‌کم افزایش یافته و به ۱۰.۸ درصد رسیده است. گرچه شیب افزایش میزان گرسنگی چندان شدید نیست اما همچنان نگران کننده است.

در حال حاضر ۸۲۰ میلیون نفر در جهان با فقر و عدم امنیت مواد غذایی به صورت محدود یا گسترده روبه‌ رو هستند و به عبارت دیگر یکی از هر نه نفر در جهان گرسنه است. برآوردها نشان می‌دهد که ۷۰۰ میلیون نفر از فقر شدید و ۱۲۰ میلیون از فقر متوسط غذایی رنج می‌برند.

فقر و عدم امنیت غذایی ۱۹.۹ درصد در آفریقا، ۱۱.۳ درصد در آسیا، ۶.۵ درصد در آمریکای لاتین، ۶.۲ درصد در اقیانوسیه  و ۲.۵ درصد اروپا و آمریکای شمالی شیوع دارد.

کودکان و مادران قربانیان اصلی گرسنگی و عدم امنیت غذایی

بررسی منطقه‌ای گرسنگی و عدم امنیت غذایی نشان می‌دهد که کودکان و مادران قربانیان اصلی کمبود یا نبود مواد غذایی هستند. سوءتغذیه مسئول ۴۵ درصد از مرگ و میر کودکان زیر ۵ سال است.

همچنین اضافه وزن که می‌تواند نشانه‌ای از مصرف مواد غذایی ناسالم و سوءتغذیه قلمداد گردد، در جهان شیوع یافته است.

این مساله نشان می‌دهد که اشکال مختلف سوءتغذیه به دلیل عدم دسترسی به غذای با کیفیت مناسب در هم تنیده شده است.

بیشتر بخوانید:

رکود اقتصادی و گرسنگی

رکود اقتصادی شدید و گرسنگی با یکدیگر پیوند محکمی دارند. رکود اقتصادی در بین سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۷ افزایش یافته و از ۶۵ کشور به ۷۷ کشور رسیده است. رکود اقتصادی مدت و شدت بحران غذا را افزایش می‌دهد و این مساله در کشورهایی که نیازمند کمک‌های بشردوستانه هستند بسیار پررنگ‌تر است.

رکود اقتصادی سبب افزایش بیکاری و کاهش دستمزد و درآمد می‌شود. کمبود مواد غذایی با کیفیت و عدم دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی از اثرات ثانویه رکود اقتصادی هستند که می‌تواند مردم یک منطقه را دچار مشکلات معیشتی کند.

حرف آخر؟

گزارش سال جاری نشان می‌دهد که جهان همچنان با چالش بزرگی در زمینه مبارزه با گرسنگی، سوءتغذیه، فقر غذایی و عدم امنیت غذایی روبه رو است.

مقابله با این مساله نیازمند سیاست‌‌های کوتاه مدت و طولانی مدتی است که اشکال مختلف فقر را در بر بگیرد. این مساله تنها با تمرکز بر رشد اقتصادی میسر نخواهد شد و باید تمامی نابرابری‌ها را هدف قرار دهد.

دستیابی به امنیت غذایی تنها با کمک نهادهای دولتی و غیردولتی و همفکری آنها امکان پذیر است. اتحاد جامعه جهانی برای مبارزه سازمان‌یافته(سیستماتیک) با فقر و گرسنگی تنها راه برون رفت از این معضل است.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گزارشگر ویژه سازمان ملل برای بررسی وضعیت فقر شدید در اسپانیا وارد مادرید شد

«انقلابی‌های گرسنه» در انتخابات ونزوئلا؛ مسبب تحریم‌های آمریکاست یا سیاست‌های چاوز و مادورو؟

سازمان ملل متحد: قحطی و گرسنگی به سراسر غزه گسترش یافته است