Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

رادیو «سما» افغانستان به دلیل «تهدید طالبان» علیه گویندگان زن بسته شد

رادیو «سما» افغانستان به دلیل «تهدید طالبان» علیه گویندگان زن بسته شد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

طالبان ضمن رد این تهدید گفته‌اند که بسیاری از افراد به‌خصوص هنگام دعواهای شخصی، خود را به دروغ از اعضای این گروه معرفی می‌کنند.

آگهی

یک ایستگاه رادیویی غیردولتی در افغانستان در اثر تهدیدهای پیاپی طالبان پخش برنامه‌های خود را متوقف کرد.

رادیوی غیردولتی «سما» که از سال حدود ۶ سال پیش در ولایت غزنی افغانسان فعالیت داشت، برنامه‌های سیاسی، دینی، اجتماعی و سرگرم‌کننده پخش می‌کرد.

رادیوی سما در مجموع ۱۳ کارمند داشت و سه تن از گویندگانش زن بودند. مدیر این رادیو اعلام کرد که فرماندهان طالبان با تماس تلفنی و ارسال نامه هشدارآمیز از وی خواسته‌اند از به‌کار گرفتن زنان در این رادیو پرهیز کند. وی افزود که این تهدیدها باعث شده پخش برنامه‌های رادیو را متوقف کند.

این اتفاق در حالی روی می‌دهد که طالبان در حال گفتگو دربارهٔ توافق صلح با ایالات متحده هستند و رویداد اخیر بار دیگر سبب شد تا طرز برخورد این گروه با مسائلی چون امور زنان و رسانه زیر ذره‌بین قرار بگیرد.

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

از سوی دیگر ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان دست داشتن فرماندهان این گروه در این تهدید‌ها را انکار کرد. وی گفت که تلاش دارد جزئیات بیشتری در این زمینه به دست آورد.

طالبان می‌گویند بسیاری از افراد به‌خصوص هنگام دعواهای شخصی، خود را به دروغ از اعضای این گروه معرفی می‌کنند.

گروه طالبان که از سال ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ کنترل افغانستان را در اختیار داشت، به اجرای سخت‌گیرانه قوانین دینی معروف است اما رهبران این گروه اخیرا تلاش دارند چهره‌ای معتدل‌تر از آن نمایش دهند.

برای نمونه این گروه در آخرین بیانیه خود اعلام کرد که اسلام به زنان حقوقی در زمینهٔ تجارت و دارایی املاک، ارث، آموزش،‌ کار، انتخاب همسر،‌ امنیت و رفاه داده است.

گروه طالبان حملات مرگبار بسیاری را علیه رسانه‌ها و خبرنگاران ترتیب داده و همواره گفته است که تنها به رسانه‌هایی حمله می‌کند که اخبار یک‌جانبه علیه این گروه منتشر می‌کنند.

**بیشتر بخوانید‌: **اشرف غنی به طالبان: فرصت کنونی برای صلح بی‌پیشینه است

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله طالبان با خودروی بمب‌گذاری شده به غزنی؛ ۳ سرباز کشته شدند

ده‌ها نفر در حمله طالبان به فرماندهی پلیس قندهار کشته و زخمی‌ شدند

بمبگذاری طالبان در کابل؛ حمله با کشته‌شدن پنج مهاجم پایان یافت