دلار به پایین‌ترین نرخ در ۵ ماه گذشته رسید

دلار به پایین‌ترین نرخ در ۵ ماه گذشته رسید
Copyright عکس از رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نرخ فروش دلار در بازار آزاد تهران برای نخستین بار طی ۱۴۷ روز گذشته به پایین تر از ۱۲ هزار و ۶۵۰ تومان رسید.

آگهی

نرخ فروش دلار در بازار آزاد تهران برای نخستین بار طی ۱۴۷ روز گذشته به پایین‌تر از ۱۲ هزار و ۶۵۰ تومان رسید.

در پی استقبال سرمایه‌گذاران از عرضه اولیه روز شنبه سهام شرکت پتروشیمی نوری در بورس تهران، نرخ دلار در بازار آزاد تهران روز یکشنبه نیز روندی نزولی داشت.

بورس اوراق بهادار تهران روز شنبه شاهد عرضه ۱۰ درصد سهام شرکت پتروشیمی نوری و کشف قیمت سه هزار و ۱۲۵ تومانی این سهم بود. بهای این سهم روز یک‌شنبه و در پی حجم بالای تقاضای خرید آن تا سه هزار و ۲۸۱ تومان رشد کرد.

کارشناسان بازار سرمایه علت استقبال سرمایه‌گذاران از عرضه اولیه سهام پتروشیمی نوری را تجربه رشد قابل توجه سهام برخی شرکت‌ها پس از کشف قیمت اولیه در بورس تهران عنوان می‌کنند.

فعالان بازار ارز معتقدند که یک از دلایل سیر نزولی دو روز اخیر نرخ دلار، تلاش سرمایه‌گذاران برای تامین نقدینگی لازم برای مشارکت در چهارمین عرضه اولیه بورس تهران در سال ۱۳۹۸ خورشیدی و خرید سهام پتروشیمی نوری است که روز یک‌شنبه نیز شاهد ارائه بیشترین تقاضای خرید در بورس تهران بود.

بر این اساس عرضه ارز در بازار آزاد طی دو روز گذشته افزایش یافته و همزمان با تلاش کنگره ایالات متحده آمریکا برای محدود‌سازی قدرت رئیس جمهوری این کشور برای اعلان جنگ با ایران، جو روانی بازار ارز ایران مستعد کاهش نرخ‌ها شده است.

بیشتر بخوانید:مجلس نمایندگان آمریکا قدرت ترامپ برای جنگ با ایران را محدود کرد

بدین ترتیب با آغاز روز کاری یک‌شنبه و در پی کاهش ۲۰۰ تومانی نرخ فروش دلار در سامانه رسمی نظارت ارز(سنا) در مقایسه با نرخ ۱۲ هزار و ۷۵۰ تومانی معاملات پنج‌شنبه گذشته، این نرخ در بازار آزاد نیز به ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومان نزدیک شد.

نرخ دلار آخرین بار در جریان معاملات روز ۲۸ بهمن ماه گذشته از ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومان فراتر رفته بود. طی داد و ستدهای این روز قیمت فروش دلار آزاد با نزدیک به ۳۰۰ تومان افزایش از ۱۲ هزار و ۴۰۰ تومان به حدود ۱۲ هزار و ۷۰۰ تومان افزایش یافته بود.

بهای فروش دلار آزاد یک هفته بعد به مرز ۱۴ هزارتومان رسید ولی سپس در قالب یک نوسان نزولی تا پایان سال گذشته خورشیدی به ۱۳ هزار و ۴۵۰ تومان کاهش یافت.

این نرخ طی مبادلات روز ۱۹ اردیبهشت ماه گذشته تا ۱۵ هزار و ۶۵۰ تومان صعود کرد ولی پس از بیش از دو ماه به ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومان تنزل کرد.

قیمت دلار در بازار آزاد ایران در پایان هفته اول مهرماه گذشته رکورد تاریخی ۱۹ هزار و ۳۵۰ تومان را ثبت کرده است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افزایش رونق بازار کار آمریکا؛ قیمت طلا سقوط کرد

افزایش دوباره نرخ ارز در ایران؛ دلار وارد کانال ۵۷ هزار تومان شد

نرخ دلار آمریکا در بازار تهران به بالاترین سطح در ۱۴۰۲ رسید