پاناما کشتی‌های ناقض تحریم‌ را از فهرست ناوگان خود حذف می‌کند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
پاناما کشتی‌های ناقض تحریم‌ را از فهرست ناوگان خود حذف می‌کند
Copyright  عکس از آرشیو/خبرگزاری فرانسه

مقامات دریانوردی پاناما می گویند به زودی اجازه رفت و آمد شمار دیگری از کشتی ها با پرچم این کشور را لغو خواهند کرد.

بنا به اعلام مقامات پاناما کشتی هایی که تحریم ها و قوانین بین المللی را نقض می کنند مشمول این تصمیم خواهند شد. به این ترتیب این کشتی ها دیگر اجازه رفت و آمد با پرچم این کشور را نخواهند داشت.

به گزارش خبرگزاری رویترز مقامات دریانوردی پاناما در حالی این خبر را اعلام کردند که در ماههای اخیر مجوز رفت و آمد ۶۰ کشتی با پرچم پاناما لغو شده است. این کشتی ها با ایران و سوریه در ارتباط بوده اند.

دولت پاناما پس از آنکه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۸ بار دیگر تحریم ها علیه ایران را به اجرا در آورد ۵۹ نفت کش را از ناوگان دریایی خود حذف کرده بود.

بنا به گزارش ها اکثر این نفت کش ها متعلق به شرکت های دولتی ایران بودند هر چند در میان آنها کشتی هایی که به سوریه نفت صادر می کردند نیز به چشم می خوردند.

ابرنفتکش «گریس ۱» که هفته گذشته از سوی دولت جبل الطارق توقیف شد با ثبت نام پاناما بر روی بدنه آن در حال رفت و آمد بود. این در حالی است که پاناما اعلام کرده است که این ابرنفتکش از روز ۲۹ مه (هشتم خرداد) دیگر در ناوگان این کشور نبوده است.

بنا به قوانین بین المللی هر کشتی تجاری باید از سوی کشوری به ثبت رسیده باشد. پاناما با ۷۱۰۰ کشتی بزرگترین ناوگان دریایی جهان را دارد.