Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

تحریم دو نماینده حزب‌الله در مجلس لبنان؛ نبیه بری: حمله به دموکراسی است

تحریم دو نماینده حزب‌الله در مجلس لبنان؛ نبیه بری: حمله به دموکراسی است
Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دولت ترامپ روز سه‌شنبه ۹ ژوئیه (۱۸ تیر) برای فشار حداکثری علیه ایران و متحدانش برای نخستین بار دو نماینده حزب‌الله در پارلمان لبنان را تحریم کرد.

آگهی

دولت ترامپ روز سه‌شنبه ۹ ژوئیه (۱۸ تیر) برای فشار حداکثری علیه ایران و متحدانش برای نخستین بار دو نماینده حزب‌الله در پارلمان لبنان را تحریم کرد که واکنش نبیه بری رئیس پارلمان این کشور را در پی داشت. 

طبق بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا، امین شری و محمد حسن رعد به بهره‌برداری از نظام سیاسی و مالی لبنان به نفع جنبش‌های شیعه و ایران متهم شده‌اند. نفر سوم در فهرست جدید تحریم‌های آمریکا، وفیق صفا رئیس واحد ارتباطات و هماهنگی حزب‌الله است.

حزب‌الله تحریم‌های جدید آمریکا را محکوم و آن‌ها را «تحقیر مردم لبنان» ارزیابی کرد.

سیگال مندلکر معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی درباره این تحریم‌ها گفت که جنبش شیعیان ثبات سیاسی و اقتصادی لبنان و منطقه را تهدید می‌کند و به ضرر مردم لبنان است.

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا هم در بیانیه‌ای اعلام کرد که فشار حداکثری علیه رژیم ایران و متحدان آن توانسته حمایت‌های مالی از حزب‌الله محدود شود.

اما یک روز پس از اعلام تحریم‌های جدید، نبیه بری رئیس پارلمان لبنان، آن‌ها را «تجاوز علیه کل کشور» و غیر منطقی توصیف کرد.

آقای بری که یکی از حامیان و متحدان حزب‌الله در پارلمان لبنان است، این تحریم‌ها را همچنین حمله به دموکراسی لبنان عنوان کرد.  

افراد تحریمی چه کسانی هستند؟

امین شری، ۶۲ ساله است و در سال‌های ۲۰۰۵ و ۲۰۱۸ از حوزه انتخابی بیروت به‌عنوان نماینده پارلمان لبنان انتخاب شد. طبق بیانیه وزارت خزانه داری آمریکا، آقای شری مقام‌های یک بانک و خانواده‌های آن‌ها را تهدید کرده بود. این تهدید پس از آن رخ داد که این بانک حساب‌های برخی افراد نزدیک به حزب الله که در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار دارند، مسدود کرد.

همچنین وزارت خزانه‌داری آمریکا، عکسی از امین شری با قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران منتشر کرد.

عکسی که وزارت خزانه‌داری آمریکا از امین شری به همراه قاسم سلیمانی منتشر کرد

وزارت خزانه‌داری آمریکا همچنین درباره محمد رعد ۶۴ ساله که برای نخستین بار در سال ۱۹۹۲ نماینده پارلمان لبنان شد، گفته است: «همچنان فعالیت‌های حزب‌الله در اولویت او قرار دارد و خوشبختی لبنانی‌ها را به گروگان گرفته است.»

وفیق صفا سومین فرد در فهرست تازه تحریم‌های آمریکا به گفته وزارت خزانه‌داری این کشور یکی از نزدیکان حسن نصرالله رهبر حزب‌الله است. وی به سواستفاده از جایگاهش برای وارد کردن برخی کالاهای ممنوعه به لبنان متهم شده است. از جمله این کالاها طبق بیانیه آمریکا، مواد مخدر و اسلحه ذکر شده است.

پس از انتشار بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا، مایک پمپئو وزیر امور خارجه این کشور در توئیتی نسبت به این تحریم‌های جدید واکنش نشان داد و از متحدان و شرکای ایالات متحده خواست که حزب الله را به‌طور کامل یک سازمان تروریستی در نظر بگیرند.

توییت مایک پمپئو در واکنش به قراردادن سه لبنانی در فهرست تحریم‌های آمریکا

وی همچنین تاکید کرد که تحریم‌های جدید علیه مقام‌های ارشد حزب‌الله لبنان بخشی از اقدام‌های آمریکا برای مقابله با نفوذ فزاینده حزب الله در لبنان است.

آمریکا از سال ۲۰۱۷ تا کنون ۵۰ عضو و نهاد مرتبط با حزب‌الله لبنان را به فهرست تحریم‌های خود اضافه کرده است.

تحریم‌های جدید علیه این سه لبنانی نزدیک به حزب‌الله در حالی اعلام شده است که ماه گذشته با میانجی گری سیدحسن نصرالله دبیرکل این نهاد نزار زکا شهروند لبنانی زندانی در ایران پس از نزدیک به چهار سال، آزاد شد. پلیس لبنان پس از آزادی زکا نیز تایید کرد که وی با حمایت حسن‌نصرالله اما به خواست میشل عون آزاد شد.

بیشتر بخوانید:ایران به توصیه حسن نصرالله، زندانی لبنانی متهم به جاسوسی را آزاد می‌کند

حزب الله اوایل سال‌های ۱۹۸۰ با الهام از ایدئولوژی اسلام سیاسی آیت‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی در لبنان شکل گرفت و با کمک سپاه پاسداران ایران به سرعت از نظر نظامی به یک تشکل منسجم تبدیل شد. حزب الله تنها گروه لبنانی است که پس از جنگ داخلی در این کشور طی سالهای ۱۹۷۵ تا ۱۹۹۰ سلاح بر زمین نگذاشته است.

بسیاری از کشورهای عرب در سال ۲۰۱۷ حزب الله لبنان را به عنوان یک گروه «تروریستی» قلمداد کردند. این گروه همچنین از سوی اسرائیل و ایالات متحده آمریکا در فهرست سازمان های تروریستی قرار گرفته است، حال آنکه اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۳، تنها شاخه نظامی حزب الله را در ردیف گروه های تروریستی قرار داده است.

آگهی

بریتانیا روز بیستم فوریه گذشته اعلام کرده بود که از این پس جنبش شیعی حزب الله را نه به مثابه یک بازوی نظامی برای دولت لبنان بلکه به عنوان یک سازمان تروریستی قلمداد می کند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سفر پمپئو به آمریکای لاتین؛ هندوراس و کلمبیا هم حزب الله لبنان را تروریستی اعلام کردند

بریتانیا حزب‌الله لبنان را بطور کامل در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داد

هشدار مقام اطلاعاتی آمریکا: شاید ایران وارد جنگ احتمالی اسرائیل با حزب الله شود