Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: ایران سطح غنی‌سازی خود را تا ۴.۵ درصد رسانده است

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: ایران سطح غنی‌سازی خود را تا ۴.۵ درصد رسانده است
Copyright Reuters
Copyright Reuters
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به کشورهای عضو این سازمان اعلام کرده است ایران با عبور از سقف ۳.۶۷ درصد غنی‌سازی اورانیوم که در توافقنامه برجام قید شده بود، درصد غنی سازی خود را به ۴.۵ درصد رسانده است.

آگهی

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه ۱۰ ژوئیه به کشورهای عضو این سازمان اعلام کرد ایران با عبور از سقف ۳.۶۷ درصد غنی‌سازی اورانیوم که در توافقنامه برجام قید شده بود، سطح غنی‌سازی خود را به ۴.۵ درصد رسانده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از دیپلمات‌ها در وین گزارش داده است که مسئولان آژانس این مطلب را در جلسه روز چهارشنبه این سازمان که پشت درهای بسته برگزار می‌شد به اطلاع کشورهای عضو رسانده‌اند.

آژانس همچنین اعلام کرده است که مطابق آخرین اطلاعات، ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران ۲۱۳.۵ کیلوگرم بوده است. این میزان بالاتر از سطح توافق شده ۲۰۲.۸ کیلوگرمی در برجام محسوب می‌شود. این میزان در گزارش پیشین آژانس در ماه ژوئیه ۲۰۵ کیلوگرم بود.

روز جمعه آمریکا خواهان برگزاری جلسه اضطراری ۳۵ کشور عضو شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای بحث در مورد اقدامات ایران در کاهش تعهدات اتمی اش شده بود.

نمایندگی ایران در آژانس انرژی اتمی در واکنش با انتشار بیانیه ای درخواست آمریکا را «طنزی تلخ» توصیف و آن را نشان دهنده «انزوای» ایالات متحده در اموربین الملل ارزیابی کرده بود. در این بیانیه آمده بود که تحولات اخیر برجامی ارتباطی با وظایف شورای حکام ندارد.

تهران روز یکشنبه ۱۶ تیر با پایان ضرب‌الاجل ۶۰ روزه خود به اروپا، اعلام کرد که غنی سازی اورانیوم را به بیش از سطح توافق سال ۲۰۱۵ می‌رساند.

اروپا پیشتر اعلام کرده بود در واکنش به عدول ایران از تعهدات برجامی خود، کمیسیون مشترک پیش بینی شده در توافق اتمی را تشکیل خواهد داد.

این کمیسیون می‌تواند با فعال کردن «مکانیزم ماشه»، کلیه تحریم‌های هسته ای را به زمان قبل از توافق برجام بازگرداند و مجددا پرونده ایران را به شورای امنیت ببرد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا در جلسه شورای حکام ایران را به «اخاذی هسته‌ای» متهم کرد

پایان مهلت ۶۰ روزه؛ ایران غنی سازی بالای ۳.۶۷٪ را از امروز آغاز می‌کند

اختلافات دامنه‌دار ایران و آژانس؛ دیپلمات‌ها به رویترز: غرب همچنان از رویارویی با تهران طفره می‌رود