Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

وزیر دفاع ایران: راهزنی دریایی بریتانیا بی‌پاسخ نمی‌ماند

وزیر دفاع ایران: راهزنی دریایی بریتانیا بی‌پاسخ نمی‌ماند
Copyright REUTERS/Jon Nazca
Copyright REUTERS/Jon Nazca
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«یقینا این نوع راهزنی دریایی توسط ما تحمل نمی‌شود و بی‌پاسخ نخواهد ماند.»

آگهی

وزیر دفاع ایران به توقیف نفتکش این کشور توسط بریتانیا واکنش نشان داد و گفت: «یقینا این نوع راهزنی دریایی توسط ما تحمل نمی‌شود و بی‌پاسخ نخواهد ماند.»

امیر حاتمی دوشنبه هشتم ژوئیه (۱۷ تیر) در مراسمی افزود: «این اقدام خلاف موازین بین‌المللی بوده و یک نوع راهزنی دریایی است.»

یک ابرنفتکش که از ایران حرکت کرده بود، چهارم ژوئیه (۱۳ تیر) از سوی تفنگداران دریایی بریتانیا و مقامات جبل الطارق توقیف شد. ایران در اعتراض به توقیف این ابرنفتکش، سفیر بریتانیا در تهران را به وزارت امور خارجه احضار کرد.

مقامات بریتانیایی مستقر در جبل‌الطارق اعلام کرده‌اند که دلایل کافی در دست داشته‌اند تا براساس تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه، کشتی «گریس۱» را متوقف کنند؛ آن‌ها معتقدند که مقصد نهایی این نفتکش سوریه بوده است. اما روز گذشته عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران تاکید کرد که برخلاف ادعای بریتانیا مقصد نفتکش توقیف شده ایران، کشور سوریه نبوده است.

دادگاه عالی جبل الطارق توقیف این ابرنفتکش را تا روز ۱۹ ژوئیه (۲۸ تیر) تمدید کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه نیز روز دوشنبه در نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران درباره نفتکش حامل نفت ایران و توقیف آن گفت: «ما این موضوع را از طریق اقدامات سیاسی، دیپلماتیک و حقوقی دنبال می‌کنیم و در واقع به دنبال راهکارهایی بر اساس مبانی دیپلماتیک، حقوقی و سیاسی برای حل این موضوع هستیم و امیدواریم که از این طریق به نتیجه برسیم.»

رئیس سازمان پدافند غیرعامل: آمریکا «برای حفظ آبروی خود» به ایران پیغام داد

از سوی دیگر غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل مدعی شد که آمریکایی‌ها پس از سرنگونی پهپادشان از طریق واسطه‌های دیپلماتیک اعلام کرده‌اند که «برای حفظ آبروی خود» می‌خواهند عملیاتی محدود در منطقه‌ای کم ارزش انجام دهند و بر طبق این ادعا از ایران می‌خواهند که به آن پاسخ ندهد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل در ادامه شرح ماجرا افزود: «پاسخ نظام جمهوری اسلامی این است که ما هر عملیاتی را شروع جنگ تلقی می‌کنیم و به آن پاسخ خواهیم داد و زمین جنگ را ما طراحی می‌کنیم و اگر شما آن را شروع کردید، پایانش را ما اعلام می‌کنیم.»

مقامات آمریکایی ۲۰ ژوئن (۳۰ خرداد) اعلام کرده بودند که یک پهپاد تجسسی این کشور در حریم هوایی بین‌المللی در تنگه هرمز در حال پرواز بود از سوی نیروهای ایرانی مورد هدف قرار گرفته و سقوط کرده است.

از سوی دیگر سپاه پاسداران پیش از اعلام مقام‌های آمریکایی گفته بود که یک پهپاد آمریکایی از نوع گلوبال هاوک را که در حال «جاسوسی» بوده است بر فراز استان هرمزگان ساقط کرده است.

یک مقام سپاه پاسداران هرمزگان نیز به خبرگزاری ایرنا گفته بود این پهپاد در حریم هوایی ایران «در نزدیکی منطقه کوه مبارک» مورد حمله قرار گرفته و لاشه آن نیز در «ناحیه رأس‌الشیر متعلق به آب‌های ایران » سقوط کرده است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران سفیر بریتانیا را در اعتراض به توقیف نفتکش متعلق به خود احضار کرد

تفنگداران بریتانیا نفتکشی را که از ایران به سوریه می‌رفت متوقف کردند

ایران ادعای طرح‌ریزی برای ترور ترامپ را رد کرد؛ باقری: ترور سلیمانی را از راه قضایی پیگیری می‌کنیم