جریمه ۱۸۳ میلیون پوندی هواپیمایی بریتانیا برای درز اطلاعات مسافران

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
جریمه ۱۸۳ میلیون پوندی هواپیمایی بریتانیا برای درز اطلاعات مسافران
کپی رایت  reuters

خطوط هوایی ملی بریتانیا (British Airways ) به سبب درز اطلاعات بیش از نیم میلیون تن از مشتریانش مبلغ ۱۸۳ میلیون پوند جریمه می‌شود.

دفتر کمیسیونرهای اطلاعات بریتانیا، اعلام کرد بررسی‌های دقیق نشان می‌دهد هکرها، از ماه ژوئن سال ۲۰۱۸ میلادی، با نفوذ به وبسایت و اپلیکیشن این هواپیمایی، اطلاعات کاربری بیش از ۵۰۰ هزار مشتری را که شامل نام کاربری،‌ گذرواژه، کارت اعتباری، نام،‌ نشانی و نیز جزئیات سفرهای آنان می‌شده به دست آورده‌اند.

دفتر کمیسیونر‌های اطلاعات بریتانیا، سازمانی دولتی ویژه‌ای است که دربارهٔ حفاظت اطلاعات، در امور دیجیتال، فرهنگی، رسانه‌ای و ورزشی مستقیما به پارلمان این کشور گزارش می‌دهد.

مسئولان این دفتر اعلام کردند «ضعف هماهنگی‌های امنیتی» خطوط هوایی بریتانیا سبب شده است که هکرها بتوانند به اطلاعات مشتریان دسترسی پیدا کنند.

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مبلغ این جریمه بر اساس «مقررات عمومی حفاظت داده‌ها» که به تازگی به اجرا درآمده، تعیین شده است و معادل ۱/۵ درصد گردش مالی سالانهٔ این شرکت (۱۱/۶ میلیارد پوند) است.

مسئولان بریتیش ایرویز اعلام کرده‌اند که تصمیم اخیر دفتر کمیسیونرها و نیز میزان جریمه تعیین شده برایشان «ناباورانه و ناامیدکننده» بوده است. آنان همچنین گفته‌اند که برای مذاکره و کاستن از میزان این جریمه با مقامات دفتر کمیسیونرها گفتگو خواهند کرد.

الکس کروز،‌ مدیرعامل این شرکت گفت:‌ «خطوط هوایی بریتانیا به سرعت به عملِ مجرمانهٔ دزدیدنِ داده‌های مشتریانش رسیدگی کرد. در رابطه با حساب‌های کاربریِ هک شده، ما هیچ مدرکی از فساد یا فعالیت خرابکارانه (درون شرکت) نیافتیم.» وی افزود: «از مشتریانمان بابت هرگونه ناخرسندیِ پیش‌آمده عذرخواهی می‌کنیم.»

این در حالی است که خلبانان این شرکت نیز مدتی پیش خواستار افزایش دستمزد خود هستند و روز دوشنبه مسئولان این هواپیمایی گفتگوهای خود را با نمایندگان خلبانان آغاز کرده‌اند تا مبادا اعتصاب احتمالی آنان در فصل تابستان ضرری جدی به این شرکت وارد کند.

بیشتر بخوانید: