شورای نظامی سودان و مخالفان با یکدیگر به توافق رسیدند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
شورای نظامی سودان و مخالفان با یکدیگر به توافق رسیدند

شورای نظامی سودان و مخالفان پس از دو روز مذاکره با یکدیگر بر سر چگونگی تقسیم قدرت در دوران انتقالی به توافق رسیدند.

بر اساس این توافق که با میانجیگری اتحادیه آفریقا حاصل شد، بنا شد یک شورای حاکم با حضور گروه‌های نظامی و غیر نظامی به مدت دست‌کم سه سال کنترل امور را در دست بگیرند.

محمد حسن ولد لبات، میانجیگر اتحادیه آفریقا صبح روز جمعه ۵ ژوئيه، درخصوص شورای حاکمیتی سودان اظهار داشت: «دو طرف توافق کردند این شورای پنج عضو نظامی و پنج غیر نظامی داشته و نفر یازدهم نیز دارای سابقه نظامی باشد. ریاست شورای حاکمیتی به صورت دوره‌ای خواهد بود که نظامیان ۲۱ ماه و غیرنظامیان ۱۸ ماه ریاست آن را به عهده خواهند داشت.» 

آقای ولد لبات همچنین درباره مجلس قانونگذاری جدید سودان گفت: «دو طرف توافق کردند که پس از تشکیل شورای حاکمیتی، مجلس جدید تشکیل شود. ضمن اینکه یک دولت متشکل از نیروهای تکنوکرات کنترل امور را در دوره انتقالی در دست داشته باشد.»

این توافق قرار است با حضور نخست وزیر اتیوپی و چند رهبر دیگر آفریقایی هفته آینده در خارطوم به امضای شورای نظامی و ائتلاف آزادی و تغییر برسد.

ارتش سودان به دنبال تظاهرات مردمی علیه دولت عمر البشیر، در ۱۱ آوریل، او را از ریاست جمهوری برکنار کرد و خود با تعیین شورای نظامی انتقالی کنترل امور را در دست گرفت. اما مردم که خواهان از میان رفتن تمام آثار بر جای مانده از نظام البشیر بودند، همچنان به اعتراضات خود ادامه دادند و خواستار تشکیل یک دولت غیر نظامی شدند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید