سیاست‌های دولت جدید برزیل و افزایش ۸۸ درصدی جنگل‌زدایی در آمازون

سیاست‌های دولت جدید برزیل و افزایش ۸۸ درصدی جنگل‌زدایی در آمازون
نگارش از Euronews

آقای بولسونارو حتی پیش از انتخاب شدن به عنوان رئیس جمهور گفته بود که می‌خواهد بزرگراهی را در جنگل‌های آمازون احداث کند.

جنگل زدایی در بخش‌هایی از جنگل‌های آمازون در برزیل به شدت افزایش یافته است.

تحقیقات نشان می‌دهد، میزان جنگل‌زدایی در آمازون در ماه ژوئن نسبت به ماه مشابه در سال گذشته بیش از ۸۸ درصد افزایش یافته است. این میزان به معنای حدود ۹۲۰ کیلومتر مربع از پوشش سبز به شمار می‌رود. این به معنای نابودی ۹۲۰ کیلومتر مربع از جنگل‌های آمازون تنها در ماه ژوئن است.

این پژوهش که توسط موسسه ملی تحقیقات فضایی برزیل منتشر شده نشان می‌دهد شدت جنگل‌زدایی از زمان حضور ژائیر بولسونارو، رئيس جمهوری راستگرای این کشور افزایش چشمگیری یافته است. آقای بولسونارو حتی پیش از انتخاب شدن به عنوان رئیس جمهور گفته بود که می‌خواهد بزرگراهی را در جنگل‌های آمازون احداث کند و فعالیت‌های سازمان‌های غیردولتی مدافع محیط‌ زیست به‌مانند گرین‌ پیس و صندوق جهانی طبیعت را در این کشور محدود کند.

بیشتر بخوانید:

ژائیر بولسونارو، رئیس ‌جمهوری جدید برزیل شعار توسعه منطقه را در پیش گرفته و بنا بر گزارش‌ها قطع درختان آمازون را تسریع کرده است.

داده‌های تحقیقاتی نشان می‌دهد جنگل‌زدایی در طول ۱۱ ماه گذشته به ۵ هزار و ۵۶۵ کیلومتر مربع رسیده است. این میزان افزایشی ۱۵ درصدی نسبت به دوره یک ساله پیش از آن را نشان می‌دهد.

برزیل ۶۰ درصد از جنگل‌های موسمی جهان را به خود اختصاص داده است و در نتیجه نقش مهمی در مبارزه جهانی علیه بحران تغییرات آب و هوایی دارد.

دولت برزیل اما اتهامات مربوط به جنگل‌زدایی را رد می‌کند. ریکاردو سالس وزیر محیط زیست این کشور به خبرگزاری رویترز می‌گوید: «ما تمام اقدامات لازم برای مبارزه با جنگل‌زدایی غیر قانونی را به کار می‌بندیم.»

اخیرا فیلیپ آلستون، گزارشگر شورای حقوق بشر سازمان ملل، نیز تصمیم دولت برزیل برای گسترش معدن‌کاری در جنگل‌های آمازون و نابودی درختان را به باد انتقاد گرفت.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مطالب مرتبط