هفتاد درصد مردم افغانستان نیازمند مشاورهٔ روانشناسی هستند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
دو زن در رستورانی در کابل گفتگو می‌کنند
دو زن در رستورانی در کابل گفتگو می‌کنند   -  Copyright  عکس از رویترز

سازمان روانشناسی بین‌المللی اعلام کرد ۷۰ درصد از جمعیت ۳۷ میلیونی افغانستان نیازمند خدمات روان‌شناسی هستند.

سازمان روانشناسی بین‌المللی (IPSO) آژانسی است که در افغانستان به ارائهٔ خدمات مشاوره و گفتگوی فرهنگی می‌پردازد. چند دهه جنگ، کشتار و ویرانی میلیون‌ها نفر افغان را آواره کرده، در حالی که نواحی بسیاری از این کشور خاورمیانه‌ پیوسته در خطر حمله قرار دارند.

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

قدری یزدان، کمیسیونر مستقل حقوق بشر در امور افغانستان، اواخر سال ۲۰۱۷ میلادی اعلام کرد سالانه بیش از ۳ هزار تن در این کشور خودکشی می‌کنند که حدود ۸۰ درصد آنان را زنان تشکیل می‌دهند.

این در حالی است که خدمات بهداشت روان در سطح وسیعتری مورد نیاز است و متخصصان این حوزه در افغانستان بسیار کم شمارند.

سالانه بیش از ۳ هزار تن در افغانستان خودکشی می‌کنند که ۸۰ درصد آنها زنان هستند.

از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۸ فقط ۸۰۰ نفر توانسته‌اند دورهٔ یکسالهٔ ارائهٔ مشاورهٔ روانی را به اتمام برسانند، دوره‌ای که دولت افغانستان آن را برگزار می‌کند.

وحید مایار، سخنگوی وزارت صحت عامه افغانستان می‌گوید شمار این افراد در حال افزایش است و می‌گوید:‌ «مددکاران اجتماعی با پیشینه‌های متفاوت را آموزش می‌دهیم. و حالا حدود ۱۰۰ روانشناس در کل کشور داریم.»

از سوی دیگر، به گفتهٔ کارشناسان، پذیرشِ نیاز به مشاوره و رجوع به روانشناس در جامعه افغانستان بیشتر شده است،‌ به‌ویژه به این علت که کسانی که آن را تجربه کرده‌اند از نتایج سازندهٔ فرآیند مشاورهٔ روانی در زندگی خود، با دیگران آشکارا سخن می‌گویند.

بیشتر بخوانید:‌