نخست وزیر عراق فرمان ادغام حشدالشعبی در ارتش را صادر کرد

نخست وزیر عراق فرمان ادغام حشدالشعبی در ارتش را صادر کرد
نگارش از Euronews

آمریکا تا پیش از این فشار بسیاری بر دولت بغداد وارد کرده بود تا با کنترل فعالیت این گروه شبه‌نظامی، از نفوذ ایران در عراق بکاهد.

عادل عبدالمهدی، نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق فرمان ادغام گروه شبه‌نظامی حشدالشعبی در ارتش این کشور را صادر کرد.

بر اساس این فرمان ده ‌ماده‌ای که شامگاه دوشنبه ۱۰ تیر صادر شده و ظرف ۳۰ روز آینده اجرایی می‌شود، کلیه فعالیت‌های حشدالشعبی زیر نظارت و فرماندهی ارتش عراق قرار گرفته و نام یگان‌ها و درجات نظامی آن با نام‌های رسمی ارتشی جایگزین خواهد شد.

بر پایه این دستور، آن دسته از یگان‌های نظامی حشدالشعبی که به ارتش نمی‌پیوندند اجازه فعالیت نظامی نخواهند داشت و تنها می‌توانند در قالب گروه سیاسی در ساختار حکومتی و پارلمانی شرکت داشته باشند.

حشدالشعبی که یک گروه شبه‌نظامی شیعه عراقی و مورد حمایت ایران است، در جریان نبرد علیه داعش شکل گرفت و از نیروهای مؤثر در شکست داعش بود. این گروه پس از شکست داعش در عراق همچنان به فعالیت خود ادامه دادند. در فروردین ماه گذشته، آنها با حضور در خاک ایران برای کمک به سیل‌زدگان خوزستان ادامه پیوند خود با ایران را آشکارا نشان دادند.

بیشتر بخوانید:

تصمیم ادغام حشدالشعبی در ارتش در زمان حیدر عبادی، نخست وزیر پیشین عراق گرفته شده بود.

آمریکا تا پیش از این فشار بسیاری بر دولت بغداد وارد کرده بود تا با کنترل فعالیت این گروه شبه‌نظامی، از نفوذ ایران در عراق بکاهد.

حمایت مقتدا صدر از تصمیم دولت

از سوی دیگر مقتدا صدر، رهبر گروه دیگری از شیعیان عراق موسوم به جریان صدر از فرمان نخست وزیر، عادل عبدالمهدی حمایت کرد.

مقتدا صدر با انتشار پیامی در توئیتر دستور توقف فعالیت گروه «سرایا السلام» را صادر کرد. «سرایا السلام» شاخه نظامی جریان صدر است که تا پیش از این با حشد شعبی همکاری داشته است.

صدر در پیام دستور بسته شدن تمام پایگاه‌های سرایا السلام و لغو این گروه را صادر کرده و نوشته است که از این پس تمامی نیروهای شبه‌نظامی باید دستورات نظامی دولت را رعایت کنند.

مطالب مرتبط