Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ظریف: گام بعدی ایران عبور از سقف غنی‌سازی ۳.۶۷ درصد خواهد بود

ظریف: گام بعدی ایران عبور از سقف غنی‌سازی ۳.۶۷ درصد خواهد بود
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

«برنامه مرحله اول در حال اجرا شدن است هم درباره ذخایر اورانیوم غنی شده و هم درباره ذخایر آب سنگین. مرحله بعد هم اعلام شده است درباره سقف ۳.۶۷ که آن را هم در مرحله بعد اجرا خواهیم کرد.»

آگهی

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران روز دوشنبه در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره برجام گفت که گام بعدی تهران در کاهش تعهداتش به برجام عبور از سقف غنی‌سازی ۳.۶۷ درصد است.

وزیر خارجه ایران با اشاره به اینکه اقدامات اروپایی‌ها برای نجات برجام کافی نبوده است، گفت: «جمهوری اسلامی همانطور که برنامه‌اش را قبلا اعلام کرده است این برنامه را اجرا خواهد کرد. برنامه مرحله اول در حال اجرا شدن است هم درباره ذخایر اورانیوم غنی شده و هم درباره ذخایر آب سنگین. مرحله بعد هم اعلام شده است درباره سقف ۳.۶۷ که آن را هم در مرحله بعد اجرا خواهیم کرد.»

محمد جواد ظریف همچنین یادآوری کرد در صورتی که اروپایی‌ها اقدامات لازم را برای اجرای تعهدتشان انجام دهند، اقدامات ایران قابل بازگشت است «ولی اگر اقدامات لازم را انجام ندهند بر اساس بند ۳۶ برجام اقدامات‌مان را انجام می دهیم.» وی افزود که ایران از سال پیش این حق را بر اساس بند ۳۶ برجام برای انجام اقدامات متقابل داشته است.

وزیر خارجه ایران با اشاره به اینکه بند ۳۶ برجام ضمانت اجرای آن است، گفت: «اگر اروپایی‌ها ادعا می‌کنند که برای برجام ارزش قائل هستند باید برای ضمانت اجرا‌هایی که در داخل برجام دیده شده، ارزش قائل باشند و اقدامات ما دقیقاً در جهت حفاظت از برجام از طریق ضمانت‌های اجرایی آن است.»

ظریف: اینستکس هیچ تناسبی با ۱۱ تعهد اروپا ندارد

محمد جواد ظریف همچنین اینستکس (ساز و کار ویژه اتحادیه اروپا برای تجارت با ایران ) را یک حرکت مقدماتی از سوی اروپایی ها برای اجرای تعهداتشان ارزیابی کرد و گفت: «اروپایی‌ها ۱۱ تعهد در ۲۰ اردیبهشت سال ۹۷ دادند که اینستکس با هیچ کدام از آن تعهدات، تناسبی ندارد.»

وزیر خارجه ایران در ادامه سخنانش گفت که اینستکس بدون اجرای سایر تعهدات اروپایی‌ها در برجام «معنی» ندارد.

وی افزود: «اروپایی‌ها در آنجا تعهد کردند که فروش نفت ایران را تضمین کنند که این کار را نکردند، آن‌ها تعهد کردند که حمل و نقل و بازگشت دارایی‌های ایران و بازگشت عواید فروش نفت را تضمین کنند. ۱۱ تعهد است که این تعهدات ۳ بار تکرار شده است، در جلسه اولی که ما با اروپایی‌ها داشتیم و در جلسه بعد که با گروه ۱+۴ در سطح وزرات داشتیم و دوباره جلسه‌ای که در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در مهرماه داشتیم و چند جلسه هم در سطح معاونان وزرا این مطرح شده است.»

محمد جواد ظریف همچنین درباره تحریم اینستکس از سوی آمریکا گفت که این موضوع «مشکل اروپایی‌هاست» و آنها خودشان باید این مشکل را حل کنند.

وزیر خارجه ایران همچنین در پایان سخنانش عبور ایران از مرز ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده را تایید کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرانسه: امیدواریم نخستین تراکنش مالی اینستکس در روزهای آینده تکمیل شود

دونالد ترامپ: ایران با آتش بازی می‌کند

بیانیه ایران در پاسخ به گزارش‌های آژانس انرژی اتمی: منشا اتهامات علیه ما اسرائیل است