قیمت طلا سقوط کرد؛ مقاومت دلار در مرز ۱۳ هزار تومان

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
قیمت طلا سقوط کرد؛ مقاومت دلار در مرز ۱۳ هزار تومان
کپی رایت  عکس از رویترز

قیمت جهانی طلا در واکنش به نتایج نشست سران ۲۰ اقتصاد برتر جهان در ژاپن بار دیگر به پایین‌تر از هزار و ۴۰۰ دلار سقوط کرد.

بهای هر اونس طلا که در آغاز معاملات روز جمعه بازارهای جهانی هزار و ۴۲۰ دلار بود همزمان با برقراری آرامش نسبی در جنگ تجاری میان آمریکا و چین، توافق عربستان و روسیه برای تمدید کاهش تولید نفت و نیز دیدار دوستانه رهبران کره شمالی و ایالات متحده سیر نزولی به خود گرفت.

روند کاهش قیمت اونس طلا با آغاز داد وستدهای روز دوشنبه بازارهای جهانی ادامه یافت و دوشنبه شب به هزار و ۳۸۵ دلار رسید.

پیشتر وزرای نفت عربستان و روسیه روز یکشنبه و پس از پایان اجلاس سران بیست اقتصاد برتر جهان(جی۲۰) در ژاپن، اعلام کرده بودند که توافق کاهش تولید نفت اعضاء اوپک و کشورهای همسو، بین ۶ تا ۹ ماه دیگر تمدید شده است.

توافقی که تحت تاثیر آن قیمت جهانی هر بشکه نفت برنت در جریان معاملات روز دوشنبه باردیگر تا ۶۶ دلار افزایش یافت و به بالاترین سطح در دو ماه گذشته رسید.

بیشتر بخوانید:

همچنین توافق روسای جمهوری آمریکا و چین برای از سرگیری مذاکرات تجاری و نیز تاکید طرف چینی بر احتمال افزایش خرید محصولات کشاورزی از ایالات متحده، نرخ برابری دلار آمریکا را در برابر ارزهای عمده آسیایی از جمله یوان چین تقویت کرد.

در همین حال، برگزاری سومین دیدار سران آمریکا و کره شمالی در مرز بین دو کره که بار دیگر امیدواری‌ها را برای خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی و پایان تنش در شبه جزیره کره افزایش داد، شرایط را برای کاهش بیشتر قیمت جهانی طلا فراهم کرد.

همزمان با سقوط بهای اونس طلا، قیمت تمام سکه طلا نیز طی مبادلات روز دوشنبه بازار ایران به ۴ میلیون و ۵۷۰ هزارتومان رسید که ۹۰ هزارتومان پایین‌تر از قیمت آغازین بازار در هفته کاری جاری بود.

البته قیمت فروش دلار در بازار آزاد تهران نیز با وجود ادامه مقاومت در مرز ۱۳ هزار تومان در مقایسه با روز یکشنبه حدود ۱۰۰ تومان افزایش یافت.

قیمت فروش دلار آزاد در جریان معاملات روز ۱۹ اردیبهشت ماه گذشته با ثبت نرخ ۱۵ هزار و ۶۵۰ تومان با بالاترین حد در سال ۱۳۹۸ خورشیدی رسید ولی سپس در قالب یک روند نزولی، ۱۷.۵ درصد کاهش یافت و طی خرید و فروش‌های روز یکشنبه به پایین‌ترین حد در سال جاری خورشیدی تنزل کرد و به ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان نزدیک شد.

بیشتر بخوانید: