تنش بین واشنگتن و تهران؛ اعزام جنگنده‌های آمریکایی «اف-۲۲» به قطر

تنش بین واشنگتن و تهران؛ اعزام جنگنده‌های آمریکایی «اف-۲۲» به قطر
Copyright عکس از آرشیو
Copyright عکس از آرشیو
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خبر اعزام این جنگنده های رادارگریز «اف-۲۲» به قطر تنها یک هفته پس از تنش بین ایران و ایالات متحده بر سر سرنگونی پهپاد آمریکایی در نزدیکی تنگه هرمز منتشر می شود.

آگهی

نیروی هوایی آمریکا همزمان با افزایش تنش ها بین این کشور و ایران چند جنگنده رادارگریز «اف-۲۲» را برای تقویت حضور نظامی خود در خاورمیانه به قطر اعزام کرد.

بنا به اعلام نیروی هوایی ایالات متحده این جنگنده ها روز پنجشنبه به پایگاه هوایی العدید در قطر اعزام شدند. هر چند تعداد جنگنده های آمریکایی که به قطر ارسال شده اند اعلام نشده اما در یکی از تصاویری که نیروی هوایی ایالات متحده منتشر کرده است دستکم پنج جنگنده در آسمان دیده می شوند.

در بیانیه نیروی هوایی آمریکا در مورد اعزام جنگنده های «اف-۲۲» به قطر آمده است: «این هواپیماها برای اولین بار به قطر اعزام شده اند تا از نیروهای آمریکایی و منافع ایالات متحده در محدوده اختیارات ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا دفاع کنند.»

خبر اعزام این جنگنده های رادارگریز به قطر تنها یک هفته پس از تنش بین ایران و آمریکا بر سر سرنگونی پهپاد گلوبال هاوک در نزدیکی تنگه هرمز منتشر می شود. در حالی که ایران تاکید می کند که این هواپیمای بدون سرنشین وارد حریم هوایی این کشور شده بود آمریکا محل سرنگونی آن را محدوده هوایی بین المللی اعلام می کند.

تحلیلگران نظامی بر این باور هستند که هدف آمریکا از اعزام جنگنده های «اف-۲۲» به منطقه استفاده از آنها در درگیری احتمالی برای هدف گیری سامانه دفاع هوایی ایران است.

تنش بین ایران و آمریکا در هفته های اخیر پس از آنکه واشنگتن معافیت برخی کشورها از تحریم ها به دلیل خرید نفت از ایران را لغو کرد افزایش یافته است.

آمریکا هفته گذشته در واکنش به سرنگونی پهپاد این کشور تحریم های جدیدی را علیه ایران وضع کرد. علی خامنه ای، رهبر ایران، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه و هشت فرمانده سپاه از جمله افرادی هستند که نامشان در فهرست جدید تحریم های ایالات متحده دیده می شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترکیه به شمار نظامیان خود در خلیج فارس می‌افزاید

ترامپ چگونه برای جنگ با ایران مشروعیت‌سازی می‌کند؟

عراقچی: نشست کمیسیون مشترک برجام قدمی رو به جلو اما ناکافی بود و انتظارات ایران را بر نیاورد