داستان غم‌انگیز پدر و دختری که در راه مهاجرت به آمریکا جان باختند

داستان غم‌انگیز پدر و دختری که در راه مهاجرت به آمریکا جان باختند
Copyright  REUTERS/Stringer
Copyright  REUTERS/Stringer
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

تصویر فراموش نشدنیِ بدن‌های بی‌جان آنها در میان آبهای ریوگرانده در حالی که هر دو با صورت درون آب افتاده بودند، بسرعت در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد و موجی از غم و اندوه بر جای گذاشت. در این تصویر، سرِ والریای کوچک هنوز در درون تی شرت پدرش و دستهای کوچکش همچنان به دور گردن پدر پیچیده شده بود.

آگهی

اسکار آلبرتو مارتینز رامیرز، پدری جوان اهل السالوادور در آمریکای مرکزی بود که پس از سالها دست و پنجه نرم کردن با مشکلات مالی، سرانجام به امید زندگی بهتر، السالوادور را به مقصد ایالات متحده آمریکا ترک کرد.

در این سفر تانیا ونسا، همسر جوان و والریا، دختر کوچکش که تنها ۲۳ ماه سن داشت نیز او را همراهی می‌کردند.

اما سرنوشت برای این خانوادۀ کوچک، پایانی تلخ رقم زد و به این ترتیب پدر و دختر یکشنبۀ گذشته زمانی که در تلاش بودند از رودخانۀ مرزی ریوگرانده واقع در جنوب‌غرب ایالات متحده و شمال مکزیک بگذرند، جان خود را از دست دادند.

تصویر فراموش نشدنیِ بدن‌های بی‌جان آنها در میان آبهای ریوگرانده در حالی که هر دو با صورت درون آب افتاده بودند، بسرعت در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد و موجی از غم و اندوه بر جای گذاشت. در این تصویر، سرِ والریای کوچک هنوز در درون تی شرت پدرش بود و دستهای کوچکش همچنان به دور گردن پدر پیچیده شده بود.

REUTERS/Jose Cabezas
رزا، مادربزرگ والریای ۲۳ ماههREUTERS/Jose Cabezas

رزا، مادر اسکار آلبرتو درحالی که عروسک‌های محبوب نوۀ کوچکش را به خبرنگاران نشان می‌دهد، دربارۀ پسر جوان و سفرش به ایالات متحده توضیح می‌دهد. او می گوید که اسکار آلبرتو خیلی دخترش را دوست داشت و به امید ساختن زندگی بهتری برای او و خانواده‌اش رهسپار ایالات متحده شد.

به گفتۀ او این خانواده پس از رسیدن به مکزیک مدت دو ماه در پشت مرزها در انتظار می‌مانند اما نمی‌توانند از مقامات ایالات متحده تقاضای پناهندگی کنند و به این ترتیب راهی دیگر برای عبور از مرز انتخاب می‌کنند.

Alejandro Hernandez/Expreso de Matamoros via REUTERS

به نوشتۀ رسانه‌های مکزیک، در روز حادثه پدر جوان ابتدا می‌تواند به همراه دختر کوچکش از رودخانه عبور کند و والریا را به آنسوی رودخانه به خاک آمریکا برساند. او سپس شناکنان مسیر رفته را برمی‌گردد تا همسرش را نیز با خود به آنسوی رودخانه ببرد اما ناگهان می‌بیند که والریای کوچک به دنبال پدر به درون آب آمده؛ پدر به سرعت برمی‌گردد و کودک را از درون آب نجات می‌دهد اما ناگهان امواجِ آب هر دو را در خود می‌بلعد.

پیکر بی‌جان آنها روز دوشنبه در کناره رودخانه پیدا شد.

تانیا ونسا، مادر جوان این خانواده در زمان حادثه شاهد غرق شدن همسر و دخترشان بوده، او نیز تا مرگ فاصله چندانی نداشته اما یکی از دوستانشان می‌تواند تانیا را از غرق شدن نجات دهد.

REUTERS/Carlos Jasso
تانیا ونسا، مادر والریای ۲۳ ماههREUTERS/Carlos Jasso

بنا بر اعلام مقامات ایالات متحده تا کنون مرگ ۲۸۳ مهاجر در این منطقه به ثبت رسیده است.

وکلا و مدافعان حقوق مهاجران می‌گویند شمار مهاجرانی که به دلیل سیاستهای سختگیرانه و ضدمهاجرتی دونالد ترامپ در تلاش برای عبور غیرقانونی از مرز ایالات متحده هستند بطور قابل توجهی افزایش یافته است.

دونالد ترامپ در واکنش به عکس این پدر و فرزند، بار دیگر دموکرات‌ها را سرزنش کرد که سیاستهای مهاجرتی را تغییر نمی‌دهند. او گفت: «این همان چیزی است که من گفتم. اگر آنها قوانین را اصلاح می‌کردند چنین اتفاقی نمی‌افتاد... اگر ما قوانین درستی داشتیم آنگاه این افراد به اینجا نمی‌آمدند و در این راه تلاش نمی‌کردند.»

رئیس جمهوری آمریکا همچنین افزود که این مهاجر جوان (اسکار آلبرتو مارتینز رامیرز) احتمالا «پدر فوق العاده‌ای برای دخترش بوده است».

REUTERS/Carlos Jasso

رزا، مادر اسکار آلبرتو می‌گوید آخرین پیامی که از پسرش دریافت کرده بود این است: «مادر، دوستت دارم.»

این پدر جوان به مادرش گفته بود که مراقب خودش باشد و تاکید کرده بود که «همه ما اینجا [در مسیر ایالات متحده] حالمان خوب است». مادر اسکار آلبرتو می‌گوید: «وقتی این پیام پسرم را دریافت کردم ناخودآگاه شروع به گریه کردم. حس کردم که این پیام، نوعی خداحافظی است....».

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دولت آمریکا: یک شبکه‌ قاچاق انسان از ازبکستان شناسایی و متلاشی شد

طرح جدید مهاجرتی ترامپ؛ حذف لاتاری و سخت‌تر شدن اعطای گرین‌کارت

اسرائیل سفرای کشورهای حامی عضویت فلسطین در سازمان ملل متحد را احضار کرد