Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

راه‌آهن هلند دهها میلیون یورو به بازماندگان هولوکاست غرامت می‌دهد

راه‌آهن هلند دهها میلیون یورو به بازماندگان هولوکاست غرامت می‌دهد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شرکت راه‎آهن هلند در دوران جنگ جهانی دوم مبلغی معادل ۲.۵ میلیون یورو دریافت کرده بود تا یهودیان و دیگر زندانیان نازی‌ها را به کمپ وستبورگ منتقل کند تا این زندانی‌ها از آنجا به اردوگاه‌های کار اجباری در لهستان و آلمان مانند آشویتس و برگن بلزن فرستاده شوند.

آگهی

شرکت اوپراتور قطارهای هلند (NS) روز پنج‌شنبه اعلام کرد که به دلیل نقشش در انتقال هزاران یهودی و کولی سینتی و روما به اردوگاه‌های کار اجباری در دوران جنگ جهانی دوم، ده‌ها میلیون یورو به بازماندگان هولوکاست غرامت می‌دهد.

این شرکت در بیانیه‌ای اعلام کرد که این غرامت تنها یک‌بار به بازماندگان پرداخت خواهد شد و هزاران نفر واجد شرایط دریافت آن هستند.

بنا بر اعلام لیزبت زگولد وکیل قربانیان، قرار است هرکدام از بازماندگان ۱۵ هزار یورو، بیوگان آنها ۷۴۰۰ یورو و فرزندان آنها (با توجه به آنکه کجا به دنیا آمده‌اند و زمان تولدشان در دوران جنگ جهانی دوم بوده یا بعد از آن) بین ۵ هزار تا ۷۵۰۰ یورو دریافت کنند.

خانم زگولد همچنین این اقدام شرکت راه‌آهن هلند مبنی بر به‌رسمیت شناختن نقش خود در دوران جنگ جهانی دوم و آسیب‌های ناشی از همکاری‌هایش با رژیم نازی در آلمان را ستود.

بنا بر اعلام رسانه‌های هلند، این شرکت در دوران جنگ جهانی دوم مبلغی معادل ۲.۵ میلیون یورو دریافت کرده بود تا یهودیان و دیگر زندانیان نازی‌ها را به کمپ وستبورگ منتقل کند تا این زندانی‌ها از آنجا به اردوگاه‌های کار اجباری در لهستان و آلمان مانند آشویتس و برگن بلزن فرستاده شوند. نزدیک به ۱۰۵ هزار یهودی هلندی به این شیوه به کمپ وستبورگ منتقل شدند.

این شرکت پیش از این در سال ۲۰۰۵ میلادی با انتشار بیانیه‌ای به خاطر اقداماتش در دوران جنگ جهانی دوم رسما عذرخواهی کرده بود اما در آن زمان هرگونه درخواست برای پرداخت غرامت را رد کرده بود.

در نهایت در سال ۲۰۱۸ میلادی شرکت (NS) با تشکیل کمیسیونی در این موضوع که چگونه می‌تواند بازماندگان غرامت بپردازد، موافقت کرد. راه‌اندازی چنین کمیسیونی بویژه پس از آن ممکن شد که سالو مولر، فیزیوتراپ پیشین تیم ملی فوتبال هلند که در جریان جنگ جهانی دوم یتیم شده بود، علیه این شرکت شکایت کرد و پروسه‌ای قانونی را به جریان انداخت.

آقای مولر که هم اکنون ۸۳ ساله است، روز پنج‌شنبه با انتشار بیانیه‌ای از خانم زگولد، وکیل قربانیان هولوکاست به دلیل «تلاش‌های بسیار و استقامتش» سپاسگزاری و از پیروزی در این پروندۀ حقوقی ابراز خشنودی کرد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آزادی بیان، یهودستیزی و انکار هولوکاست در فرانسه

انتقاد اسرائیل از لهستان به دلیل تصویب قانونی دربارۀ هولوکاست

احتمال لغو معافیت سربازی یهودیان ارتدکس؛ معترضان در بیت‌المقدس با پلیس اسرائیل درگیر شدند