برایان هوک: تحریم‌ها کارساز و رژیم ایران مافیای مذهبی فاسد است

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
برایان هوک: تحریم‌ها کارساز و رژیم ایران مافیای مذهبی فاسد است
Copyright  REUTERS/Philippe Wojazer

برایان هوک، رئیس گروه ویژه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا روز پنج‌شنبه ۲۶ ژوئن در پاریس در مصاحبه‌ای گفت که سیاست حداکثر فشار بر ایران موثر بوده است؛ با این وجود تاکید کرد که اعمال این تحریم‌ها، به تهران این حق را نمی‌دهد که تعهدات هسته‌ای خود را نقض کند.

آقای هوک افزود: «به ادامۀ سیاست فشار حداکثری اقتصادی معتقدیم زیرا کارساز است و رژیم را از منابع درآمد همیشگی خود محروم می‌کند.»

این گفت‌وگو پیش از برگزاری نشست آقای هوک با دیپلماتهای ارشد فرانسه، بریتانیا و آلمان در پاریس انجام شد. او قصد داشت در جریان این نشست، دیگران را قانع کند که سیاست آمریکا در قبال ایران بهترین راه برای بازگرداندن تهران به میز مذاکره است.

آقای هوک افزود که اکنون «گروه‌های نیابتی حکومت ایران به لحاظ مالی در تنگنا قرار گرفته‌اند... و امروز به‌ واسطه تحریم‌های ما ضعیف‌تر شده‌اند.»

رئیس گروه ویژه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا همچنین اعلام کرد: «ما سیاست هویج را نیز داشتیم و پیشنهادات زیادی دادیم. یکسال پیش وزیر خارجه پمپئو سیاست خارجی جدید ما را به ایران ارائه داد. شفاف به ایران گفتیم که اگر مثل یک دولت عادی و نه جنبشی و انقلابی عمل کند، تمام تحریم‌ها را بر می‎داریم؛ تمام تحریم‌هایی که ۴۰ سال است اعمال می‌شود.»

آقای هوک با حمایت از تحریم علی خامنه‌ای افزود: «رهبر ایران خود را غنی ساخته و تاوانش را مردم می‌دهند. از همین روست که ما رژیم را مافیای مذهبی فاسد می‌نامیم که کمر به ثروت اندوزیِ خود بسته و مردم خود را گرفتار دور باطل فقر کرده‌ است.»

او در مورد وزیر خارجه ایران نیز گفت: «ظریف کسی است که در ویديویی که آنلاین است شعار مرگ بر آمریکا می‌گوید.» به گفتۀ او آقای ظریف تنها «روکشی از دموکراسی» را مقابل اروپایی‌ها به نمایش گذاشته است.

بیشتر بخوانید: