جان بولتون: ایران با بر هم زدن کنفرانس بحرین اشتباه بزرگی می‌کند

جان بولتون: ایران با بر هم زدن کنفرانس بحرین اشتباه بزرگی می‌کند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

راه برای «گفت‌وگوهای واقعی با ایران به منظور اطمینان کامل و قابل کنترل محو برنامه دستیابی به سلاح هسته‌ای، از بین بردن سیستم انتقال موشک‌های بالستیک، حمایت ایران از تروریسم جهانی و دیگر رفتارهای شریرانه در سطح جهانی» باز است.

آگهی

همزمان با افزایش کم‌سابقه تنش‌ها میان تهران و واشنگتن، جان بولتون، مشاور امنیت ملی ایالات متحده آمریکا می‌گوید این کشور برای گفت‌وگو با ایران آماده است.

آقای بولتون که از روز یکشنبه در اورشلیم (بیت‌المقدس) به سر می‌برد، امروز سه‌شنبه ۴ تیر پیش از آغاز نشست سه جانبه رئیسان شورای‌های عالی امنیت ملی ایالات متحده، روسیه و اسرائیل گفت: «رئیس جمهوری ایالات متحده برای گفت‌وگوهای واقعی با ایران به منظور اطمینان کامل و قابل کنترل محو برنامه دستیابی به سلاح هسته‌ای، از بین بردن سیستم انتقال موشک‌های بالستیک، حمایت ایران از تروریسم جهانی و دیگر رفتارهای شریرانه در سطح جهانی، درها را باز گذاشته است.»

این سخنان در حالی عنوان می‌شود که ایالات متحده روز دوشنبه شماری از عالی‌ترین مقام‌های سیاسی و نظامی ایران، از جمله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی را تحریم کرد. به گفته وزیر خزانه‌داری ایالات متحده، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران هم تا چند روز دیگر در لیست تحریمی‌ها قرار می‌گیرد.

سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران بامداد سه‌شنبه در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: «تحریم بی‌حاصل رهبری ایران و نیز فرمانده دیپلماسی کشور یعنی بسته شدن همیشگی راه دیپلماسی با دولت مستاصل آمریکا. دولت ترامپ در حال نابودی همه سازوکارهای جا افتاده بین‌المللی برای حفظ صلح و امنیت جهانی است.»

کنفرانس منامه

آقای بولتون در پاسخ به پرسشی در همین جلسه در مورد کنفرانس آتی صلح فلسطین و اسرائیل که قرار است در بحرین برگزار شود گفت ممکن است ایران بخواهد این نشست را بر هم بزند.

جان بولتون در مورد امکان چنین دخالتی از سوی ایران گفت که با توجه به «حملات» جمهوری اسلامی در ماه‌های اخیر، بعید نیست که این کشور به دنبال بر هم زدن نشست بحرین باشد. وی در نشست مطبوعاتی روز سه‌شنبه گفت: «ایران در همین ماه‌های اخیر زنجیره‌ بلندی از حملات بی‌دلیل و توجیه‌ناپذیر را انجام داده است. در چنین فضایی امکان تهدید کنفرانس بحرین وجود دارد به ویژه آن که دو کشور (ایران و بحرین) از نظر جغرافیایی به هم به یکدیگر نزدیک هستند.»

وی افزود: «اگر ایران به چنین رفتاری ادامه بدهد، در واقع مرتکب اشتباه بزرگی شده است. ما امیدواریم این کنفرانس که برگزاری آن چند روز طول می‌کشد، بدون هیچ مانعی به پایان برسد.»

نشست دو روزه برای گفتگو در مورد وجه اقتصادی طرح صلح اسرائیل و فلسطین امروز سه‌شنبه ۴ و فردا چهارشنبه ۵ تیر در منامه، پایتخت بحرین برگزار می‌شود. هدف از این طرح پیشنهادی آمریکا که از آن با عنوان «معامله قرن» نام برده می‌شود پایان دادن به بحران خاور میانه و تنش دیرین میان اسرائیل و فلسطین اعلام شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هشدار فرانسه به ایران: نقض برجام یک اشتباه بزرگ خواهد بود

بولتون: آمریکا هوادار خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا است

مردی که مقابل دادگاه محاکمه ترامپ خودسوزی کرده بود جان باخت