Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

فرمانده ستاد کل ارتش و رئیس یک دولت محلی اتیوپی در جریان یک کودتا کشته شدند

ابی احمد، نخست وزیر اتیوپی
ابی احمد، نخست وزیر اتیوپی Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در گزارش های مرتبط با این حادثه آمده است که سفارت آمریکا در آدیس آبابا اخیرا با دریافت خبرهایی مبنی بر احتمال تیراندازی در پایتخت و وقوع درگیریهای خشونت آمیز در ایالت آمهارا از کارکنان خود خواسته بود جانب احتیاط را رعایت کنند و بسیار هشیار باشند.

آگهی

منابع خبری از وقوع کودتا در یکی از ایالت های شمالی اتیوپی خبر می دهند. بر اساس آخرین خبرها در جریان این کودتا که با شکست مواجه شده فرمانده ستاد کل ارتش اتیوپی و رئیس ایالت آمهارا کشته شده اند.

خبرگزاری فرانسه با انتشار گزارشی در این خصوص به نقل از سخنگوی نخست وزیر اتیوپی تصریح کرده است که ژنرال سیاره مکونن، فرمانده ستاد کل ارتش این کشور ساعاتی پس از آغاز کودتا توسط محافظ شخصی خود به قتل رسیده است.

بر اساس این گزارش محافظ فرمانده ارتش اتیوپی پس از این اقدام دستگیر شده اما فرمانده دستگاه امنیتی ایالت آمهارا موفق به فرار شده است.

در این گزارش همچنین به نقل از منبع یاد شده آمده است که «گروهی از قاتلان» که هدایت آن را فرمانده دستگاه امنیتی ایالت آمهارا برعهده داشتند شامگاه روز شنبه با ورود ناگهانی به یک نشست دولتی اقدام به کشتن آمباچِو مکونن، فرماندار ایالت آمهارا و یکی دیگر از مسئولان بلند پایه این ایالت کردند.

سخنگوی دولت در ادامه تلاش برای انجام کودتا در این کشور را نافرجام توصیف و تصریح کرده است. نخست وزیر اتیوپی نیز اعلام کرده که اختیارات قانونی لازم برای مقابله و برخورد با کودتاگران در اختیار ماموران امنیتی و پلیس قرار داده شده است.

از سوی دیگر در گزارش های مرتبط با این حادثه آمده است که سفارت آمریکا در آدیس آبابا اخیرا با دریافت خبرهایی مبنی بر احتمال تیراندازی در پایتخت و وقوع درگیریهای خشونت آمیز در ایالت آمهارا از کارکنان خود خواسته بود جانب احتیاط را رعایت کنند و بسیار هشیار باشند.

به گفته تحلیلگران، این حوادث نشانگر بحران سیاسی موجود در اتیوپی است که پس از به قدرت رسیدن ابی احمد، نخست وزیر این کشور در سال گذشته میلادی شرایط ویژه ای را تجربه می کند.

نخست وزیر اتیوپی از زمان بدست گرفتن سکان هدایت دولت دست به انجام اصلاحاتی زده است که در بسیاری از موارد با دشواری و شکست مواجه بوده است. برخی از کارشناسان مسائل اتیوپی نگرانند که شرایط موجود با واکنش های خشونت آمیز مسئولان دستگاه اجرایی و یا تلاش آنها برای بهره برداری در جهت اهداف سیاسی به سمتی نگران کننده و غیرقابل کنترل پیش برود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعلام شش ماه حالت فوق العاده در اتیوپی

اعتراضات خونبار در اتیوپی

برگزاری جشن «آشندا» در اتیوپی پس از دو سال درگیری‌ خونین