Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دونالد ترامپ وزیر دفاع جدید آمریکا را برگزید

مارک اسپر و پاتریک شاناهان وزیر جدید دفاع آمریکا و سرپرست سابق این وزارتخانه
مارک اسپر و پاتریک شاناهان وزیر جدید دفاع آمریکا و سرپرست سابق این وزارتخانه Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مارک اسپر که پیش از این به عنوان معاون وزیر وزارت دفاع در نیروی زمینی ارتش فعالیت می کرد پس از تایید سنا عهده دار این مسئولیت خطیر خواهد بود که در شرایط حساس کنونی و با توجه به بالاگرفتن احتمال رویارویی نظامی در خلیج فارس و تنگته هرمز برای دولت ترامپ بسیار تعیین کننده و کلیدی است.

آگهی

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا مارک اسپر، معاون پیشین وزارت دفاع کشورش را رسما به عنوان وزیر دفاع منصوب کرد. این انتصاب در بحبوحه بالاگرفتن تنش ها میان واشنگتن و تهران در خلیج فارس صورت می گیرد.

مارک اسپر با کناره گیری پاتریک شاناهان، سرپرست وزارت دفاع به صورت موقت، روز جمعه با حکم دونالد ترامپ به صورت رسمی به عنوان وزیر منصوب شد و  سکان هدایت این وزارتخانه را در دست گرفت.

انتصاب آقای اسپر به عنوان وزیر دفاع جدید دولت دونالد ترامپ باید به تایید مجلس سنا برسد.

دستگاه اجرایی آمریکا، پس از استعفای خبرساز جیمز ماتیس در دسامبر گذشته که در پی اختلاف نظرهای عمیق با دونالد ترامپ بر سر مسائل مختلف به ویژه در خصوص خروج نیروهای آمریکایی از سوریه صورت گرفت، تاکنون از داشتن وزیر دفاع محروم بوده است.

بیشتر بخوانید:

محرومیت شش ماهه دولت آمریکا از وزیر دفاع در حالی تضعیف پنتاگون را به همراه داشته که آمریکا هنوز همزمان در دو جبهه افغانستان و سوریه درگیر جنگ است و تنش با ایران در خلیج فارس با سرنگونی پهپاد تجسسی گلوبال هاوک وارد مرحله تازه ای شده است.

دونالد ترامپ روز جمعه تایید کرد که عملیات نظامی بر ضد ایران را که قرار بود در واکنش به سرنگونی پهپاد آمریکایی و با هدف قرار دادن سه نقطه استراتژیک صورت بگیرد تنها ده دقیقه قبل از اجرا متوقف کرده کرده است.

مارک اسپر که پیش از این به عنوان معاون وزیر وزارت دفاع در نیروی زمینی ارتش فعالیت می کرد پس از تایید سنا عهده دار این مسئولیت خطیر خواهد بود که در شرایط حساس کنونی و با توجه به بالاگرفتن احتمال رویارویی نظامی در خلیج فارس و تنگته هرمز برای دولت ترامپ بسیار تعیین کننده و کلیدی است.

فرایند تایید وزرای معرفی شده و کارمندان بلند پایه دولت در سنا کمی طولانی و پیچیده است. یکی از مراحل این فرایند تحقیق پلیس فدرال آمریکا بر روی شخصیت و سوابق نامزد معرفی شده است که نتایج آن در اختیار سنا قرار خواهد گرفت.

انجام بخشی از این تحقیقات برای تایید نامزدی پاتریک شاناهان در دسامبر ۲۰۱۸ به عنوان سرپرست موقت وزارت دفاع و جانشین جیمز ماتیس برملا شدن اتهام هایی متقابل از سوی وی و همسر سابقش در خصوص خشونت های زناشویی را به همراه داشت.

آقای شاناهان که در نهایت روز نهم ماه مه تایید لازم برای ابقاء در سمت خود و جایگزینی جیمر ماتیس را بدست آورد به تازگی مسائل شخصی و خانوادگی را به عنوان توجیهی برای انصراف از پذیرفتن این سمت مطرح و کناره گیری کرد.

دونالد ترامپ پس از کناره گیری وی از انتصاب مارک اسپر به عنوان وزیر موقت دفاع دولتش خبر داد. آقای اسپر، افسر سابق ارتش آمریکا هم اکنون ۵۵ سال دارد. او پیش از پیوستن به صنایع نظامی آمریکا در سال ۱۹۹۱ به عنوان یک نظامی در جنگ خلیج فارس مشارکت داشت.

بیشتر بخوانید:

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

با تایید سنای آمریکا مارک اسپر رسما وزیر دفاع شد

پاتریک شاناهان نامزد ترامپ برای وزارت دفاع آمریکا انصراف داد

اولین نبرد هوایی بین یک جنگنده تحت کنترل هوش مصنوعی و انسان انجام شد