Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

آمریکا: حمله به نفت‌کش ژاپنی با مین مشابه مین‌های ایرانی انجام شده است

آمریکا: حمله به نفت‌کش ژاپنی با مین مشابه مین‌های ایرانی انجام شده است
Copyright U.S. Navy
Copyright U.S. Navy
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نیروی دریایی آمریکا روز چهارشنبه ۱۹ (۲۹ خرداد) با نشان دادن قطعاتی از یک مین مغناطیسی اعلام کرد، این مین از نفت‌کش ژاپنی که هفته گذشته در دریای عمان مورد حمله قرار گرفت، جدا شده بود که مشابه نمونه مین‌های ایرانی است.

آگهی

نیروی دریایی آمریکا روز چهارشنبه ۱۹ (۲۹ خرداد) با نشان دادن قطعاتی از یک مین دریایی اعلام کرد، این مین از نفت‌کش ژاپنی که هفته گذشته در دریای عمان مورد حمله قرار گرفت، جدا شده بود که مشابه نمونه مین‌های ایرانی است.

شون کیدو، فرمانده گروه غواصان کارشناس مواد منفجره و گروه امداد و نجات نیروی دریایی آمریکا امروز در نشستی خبری گفت: «مین دریایی که در این حمله مورد استفاده قرار گرفته قابل تشخیص است و به‌طور واضح به مین‌های ایرانی که در مانورهای نظامی نمایش داده می‌شود، شباهت دارد.»

این مقام آمریکایی در ستاد فرماندهی مرکزی نیروی دریایی ایالات متحده نزدیک بندر فجیره امارات با خبرنگاران حرف می‌زد.

آقای کیدو در عین حال تاکید کرد صدمه‌های وارد شده به این نفت‌کش ژاپنی مشخص می‌کند که این کشتی مورد حمله هوایی قرار نگرفته است.

هفته گذشته رئیس شرکت حمل و نقل ژاپنی که نفت‌کش کوکوکا کوریجوس برای آن فعالیت می‌کرد، اعلام کرده بود که خدمه کشتی به آن‌ها گفته‌اند چیزی که در حال پرواز بود، به کشتی برخورد کرد و سوراخی به‌وجود آورد.

مین دریایی که در این حمله مورد استفاده قرار گرفته قابل تشخیص است و به‌طور واضح به مین‌های ایرانی که در مانورهای نظامی نمایش داده می‌شود، شباهت دارد.
شون کیدو
یکی از فرماندهان نیروی دریایی آمریکا

این فرمانده نیروی دریایی آمریکا همچنین با اشاره به نمونه‌برداری از علائم بیومتریک شامل اثر انگشت و دست بر روی بدنه نفت‌کش‌ها افزود: «این موارد می‌تواند در چارچوب تحقیقات جنایی به‌کار بیاید.»

علاوه بر این به گفته آقای کیدو، قطعاتی از آلومینیوم و مواد دیگر که در اثر انفجار مین دریایی جدا شده است هم پیدا کرده‌اند.

تصاویر پنتاگون از حمله به نفت‌کش ژاپنی که ایران و نیروهای سپاه پاسداران را در دست داشتن در آن متهم می‌کند

پنتاگون از سوی دیگر هم روز دوشنبه ۱۷ ژوئن (۲۷ خرداد) تصاویر جدیدی را منتشر کرده و مدعی شده بود که طبق تصاویر، نیروهای سپاه پاسداران ایران در حال جدا کردن مین دریایی منفجر نشده از بدنۀ نفت‌کش کوکوکا کوریجوس که در مالکیت شرکت ژاپنی است هستند.

بامداد پنج‌شنبه ۲۳ خرداد به دو فروند نفتکش در دریای عمان و در نزدیکی سواحل ایران در جنوب بندر جاسک حمله‌ای صورت گرفت. این رویداد در ادامه تنش فزاینده میان ایران و آمریکا واکنش‌های جهانی زیادی را به دنبال داشت و آمریکا چندین بار، ایران را به دست داشتن در این حمله متهم کرد.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، امروز در جلسه هیات دولت در این رابطه گفت: «کسی جز آمریکا و انگلیس و دو کشور کوچک منطقه، بازی سیاسی و تبلیغاتی حمله به نفتکش ها را باور نکرد.»

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که آنگلا مرکل صدراعظم المان روز سه‌شنبه ۱۸ ژوئن (۲۸ خرداد) گفت شواهد قوی وجود دارد که ایران به دو نفت‌کش در دریای عمان حمله کرده است. او گفت:‌ «ما این اقدامات را خیلی جدی تلقی می کنیم و شواهد قوی در این ارتباط وجود دارد.»

با این حال اتحادیه اروپا در واکنش به این حمله گفته بود که در حال جمع آوری اطلاعات بیشتر در این باره و ارزیابی وضعیت موجود هستند. این نهاد همچنین خواستار حداکثر خویشتن‌داری و پرهیز از تحریک نیز شد.

بیشتر بخوانید:

آلمان: شواهد قوی وجود دارد که ایران پشت حمله به نفتکش‌هاست

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انفجار نفت‌کش‌ها؛ اروپا خواستار «خویشتن‌داری حداکثری» تهران و واشنگتن شد

ویدئوی سنتكام: ایرانی‌ها یک مین عمل نشده را از نفت‌کش جدا کرده‌اند

پروژه بلندپروازانه نیروی دریایی آمریکا؛ تبدیل سکوهای نفتی مازاد به پایگاه‌‌های موشکی