Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

مشاور موگرینی: به‌زودی برای حفظ برجام نشستی با ایران برگزار می‌کنیم

مشاور موگرینی: به‌زودی برای حفظ برجام نشستی با ایران برگزار می‌کنیم
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ماتئو آریچی، مشاور و سخنگوی فدریکا موگرینی به خبرنگار یورونیوز در بروکسل گفت که اتحادیه اروپا تمام توان خود را برای حفظ برجام به‌کار بسته است.

آگهی

خبرگزاری رویترز ادعا کرده است که سه وزیر خارجه فرانسه، بریتانیا و آلمان، موسوم به ترویکا، بزودی برای صحبت های پایانی درباره برجام به ایران یا کشوری دیگر سفرخواهند کرد تا نشستی با مقامات عالی رتبه ایرانی برگزار کنند.

خبرنگار یورونیوز در بروکسل با ماتئو آریچی، مشاور و سخنگوی فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفتگو کرد.

ماتئو آریچی در این باره گفت که «ما تمام تلاشمان را خواهیم کرد تا دست کم، پیش از دوهفته دیگر این نشست برگزار شود.»

وی تاکید کرد که هدف اصلی از برگزاری این نشست حفظ برجام و تلاش برای کاهش تنش میان ایران و ایالات متحده است. وی با بیان این که گفتگوهای دیپلماتیک با مقامات ایرانی برای حفظ برجام در جریان است، توافق هسته‌ای را «مهم ترین دستاورد دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا در دوران فدریکا موگرینی» خواند.

فدریکا موگرینی پاییز سال جاری جایش را به تیم جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا خواهد داد.

ماتئو آریچی تاکید کرد که سفر هفته گذشته هلگا اشمید، معاون خانم موگرینی به تهران در همین چارچوب بوده است. هلگا اشمید پس از سفر خود به ایران در بیانیه‌ای بر تعهد اتحادیه اروپا به برجام تاکید کرد. در این بیانیه برجام عامل کلیدی برای افزایش امنیت و ثبات در منطقه و مانعی در عدم گسترش سلاح‌های هسته‌ای در جهان معرفی شده است.

فدریکا موگرینی، نیز روز دوشنبه پس از نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا با موضوع تشدید تنش‌ میان ایران و آمریکا، اعلام کرد که موضع قاره سبز در قبال برجام مستندات و مدارک و شواهد آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای است. این آژانس در آخرین گزارش خود، برای پانزدهمین بار پایبندی ایران به تعهداتش در برجام را تایید کرد.

ماتئو آریچی از پاسخ به دو پرسش خبرنگار یورونیوز درباره موضع اتحادیه اروپا در قبال احتمال خروج تهران از برجام و همچنین نقش احتمالی ایران در حمله به نفت کش‌ها خودداری کرد. 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس مجلس ایران: اروپا، اتحادیه‌ای کم وزن و حتی بی‌وزن در حل مسائل است

رویترز: مشاور ارشد دیپلماتیک امانوئل ماکرون راهی تهران شد

ترکیب جدید پارلمان اروپا و جمهوری اسلامی؛ تاثیر خیزش راست‌گرایان بر سیاست بروکسل در قبال تهران چیست؟