ترامپ حمله به نفتکش‌ها در دریای عمان را «بسیار جزئی» خواند

ترامپ حمله به نفتکش‌ها در دریای عمان را «بسیار جزئی» خواند
Copyright Reuters
Copyright Reuters
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ترامپ حمله به نفتکش‌ها در دریای عمان را «بسیار جزئی» خواند

آگهی

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده اعلام کرد برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای، ممکن است علیه این کشور دست به اقدام نظامی بزند.

وی در گفتگو با نشریه تایم و در پاسخ به این پرسش که در چه حالتی ممکن است با ایران وارد جنگ شود گفت «قطعا بر سر سلاح هسته‌ای» چنین کاری خواهد کرد.

اظهارات رئیس جمهوری ایالات متحده در حالی صورت می‌گیرد که روز گذشته ایران اعلام کرد که ظرف ده روز آینده، میزان اورانیم غنی‌شدهٔ این کشور از سقف تعهد مقامات ایران در برجام، بیشتر خواهد شد.

حمله به نفتکش‌ها در خلیج فارس و اعزام نیروهای تازه به منطقه

دونالد ترامپ همچنین دربارهٔ حمله به نفتکش‌ها و کشتی‌های باری در خلیج فارس گفت که این حملات تا کنون «بسیار جزئی» بوده‌اند.

همزمان با این سخنان،‌ پاتریک شاناهان، سرپرست وزارت دفاع ایالات متحده نیز اعلام کرد مجوز اعزام حدود ۱۰۰۰ نفر نیرو به منطقه را برای «اهداف دفاعی» صادر کرده است.

پاتریک شاناهان گفت: «حملات اخیر ایرانی‌ها، نشان می‌دهد که داده‌های اطلاعاتی که ما درباره رفتار خصمانهٔ نیروهای ایرانی و نیز گروه‌های وابسته به آنها قابل اعتماد و موثق بوده است، این نیروها کارکنان و نیز منافع ایالات متحده را در منطقه تهدید می‌کنند.»

ایران پیوسته اتهامات ایالات متحده در این زمینه را رد کرده و تأکید کرده که این کشور نقشی در حادثه اخیر نفتکش‌ها در خلیج فارس نداشته است.

تغییر رفتار ایران از دید ترامپ

رئیس جمهوری آمریکا همچنین تصریح کرد که با ارزیابی نهادهای اطلاعاتی این کشور درباره نقش ایران در حملات اخیر به نفتکش‌ها در خلیج فارس موافق است. وی از سوی دیگر عنوان کرد که در مدت اخیر رفتار و گفتار ایران نسبت به ایالات متحده تغییر کرده است.

آقای ترامپ افزود: «اگر گفتار (ایران) را با زمان امضای آن توافق (برجام) مقایسه کنید می‌بینید که آن موقع دائما این بود که‌:«مرگ بر آمریکا»، «آمریکا را نابود می‌کنیم»، «آمریکا را می‌کشیم». اما حالا دیگر چندان این‌ها را نمی‌شنوم و انتظارش را هم ندارم.»

اهمیت نفت و حضور آمریکا در خاورمیانه

دونالد ترامپ همچنین در گفتگو با تایم اعلام کرد که دریای عمان از نظر استراتژیک حالا برای چین و ژاپن مهمتر است تا برای ایالات متحده، چراکه این کشورها هنوز برای مقادیر قابل‌توجهی از نفت خام مورد نیازشان به این منطقه وابسته‌اند.

وی گفت:‌ «در دو سال و نیم گذشته در زمینه انرژی پیشرفت عظیمی داشته‌ایم و وقتی خط لوله‌های ما ساخته شود دیگر صادرکنندهٔ انرژی هستیم.

وی افزود:«جایگاه‌مان در خاور میانه مثل قبل نیست. بعضی‌ها ممکن است بگویند ما برای نفت آنجا بودیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعضای کنگره آمریکا به طور فراجناحی به دنبال واکنش سریع به حملات ایران به اسرائیل هستند

مجلس نمایندگان آمریکا «از نهر تا بحر» را به عنوان شعار «یهودستیزانه» محکوم کرد

آزمون بر سر راه بایدن در خطرناک‌ترین لحظه؛ آیا خاورمیانه درگیر جنگی تمام‌عیار می‌شود؟