روسیه به شهروندان اروپا ویزای الکترونیک ‌می‌دهد

تصویر کاخ کرملین در «شب زمین» لحظاتی پیش از خاموش شدن چراغ‌ها
تصویر کاخ کرملین در «شب زمین» لحظاتی پیش از خاموش شدن چراغ‌ها   -  Copyright  عکس از رویترز
نگارش از Euronews

شهروندان کشورهای بریتانیا،‌ کانادا و ایالات متحده از دریافت چنین ویزاهایی برای سفر به روسیه محروم اند.

روسیه اعلام کرد تا سال آینده میلادی برنامه‌ای را اجرا می‌کند که به موجب آن شهروندان ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا و نیز ایسلند، لیختن‌اشتاین، نروژ و سوییس می‌توانند با دریافت روادید الکترونیک (e-Visa) به این کشور سفر کنند.

اداره امنیت فدرال روسیه در نظر دارد یک سامانه جدید روادید الکترونیک را تا ابتدای سال آینده میلادی راه‌اندازی کند، این سامانه به شهروندان این کشورها اجازه می‌دهد به وسیله یک اپلیکیشن موبایل برای دریافت ویزا اقدام کنند.

تفاوت ویزای الکترونیک و ویزای معمولی تنها در این است که متقاضیان روادید می‌توانند بدون مراجعه به ادارات مربوط،‌ شخصا و به شکل آنلاین برای دریافت آن اقدام کنند.

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بنابر اعلام مقامات روسیه، تقضا برای این روادید، که دست‌کم دو هفته معتبر است، فعلا هزینه‌ای برای متقاضیان ندارد، گرچه ممکن است بعدها هزینه‌ای حدود ۵۰ یورو داشته باشد.

در حال حاضر، برخورداری از روادید الکترونیکِ روسیه، تنها برای شهروندان کشورهای معدودی ممکن است، اما به زودی این ویزا در اختیار شهروندان کشورهای دیگری از جمله چین، ژاپن و کرهٔ جنوبی نیز قرار می‌گیرد.

شهروندان کشورهای بریتانیا،‌ کانادا و ایالات متحده از دریافت چنین ویزاهایی برای سفر به روسیه محروم اند. این محرومیت نتیجه تنش‌های سیاسی اخیر میان روسیه و این کشورهاست.

مسائلی نظیر الحاق شبه جزیرهٔ کریمه به خاک روسیه، نقش روسیه در جنگ سوریه، و نیز ماجرای سرگئی اسکریپال جاسوس سابق روسیه که در بریتانیا مورد حمله قرار گرفت، در تنش روابط میان این کشورها موثر بوده است.

مطالب مرتبط