Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تنش ایران و آمریکا؛ طرح فوری عراق برای متوقف کردن حمل و نقل دریایی

حمله به دو نفتکش در دریای عمان
حمله به دو نفتکش در دریای عمان Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سخنگوی وزارت نفت عراق گفته است که این وزارتخانه بر روی طرحی فوری کار می کند تا در صورت تشدید تنش ها در خلیح فارس آنرا به اجرا درآورد. گفته می شود که پارلمان عراق نیز از وزرای نفت، تجارت و حمل و نقل و برنامه و بودجه خواسته است که تشیکلات تحت هدایت خود را برای مقابله با خطرهای احتمالی آماده کنند.

آگهی

عراق می گوید طرحی را در دست اجرا دارد که این کشور را ملزم می سازد بخش حمل و نقل دریایی خود را در خلیج فارس با توجه به تنش های منطقه ای ایران و آمریکا متوقف کند.

به گفته کارشناسان، اجرای این طرح از سوی کشوری که عنوان دومین تولید کننده بزرگ نفت اوپک را با خود یدک می کشد و تقریبا تمام محموله های نفتی خود را از طریق دریای عمان به خارج صادر می کند، «فاجعه بار» قلمداد شده است.

تنش دامنه دار اخیر میان ایران و آمریکا هفته گذشته با حملات «مشکوک» به دو نفتکش در دریای عمان وارد مرحله تازه ای شد. ایالات متحده آمریکا به صورت رسمی ایران را به دست داشتن در این حملات متهم کرد و تهران نیز ضمن رد این اتهام و «مشکوک» قلمداد کردن آن، انگشت اتهام را به سوی کاخ سفید و متحدان منطقه ای واشنگتن از جمله عربستان و اسرائیل نشانه رفت؛ موضوعی که محمد جواد ظریف در واکنش توییتی خود از آن به عنوان نتیجه تلاش های «گروه بی» یاد کرد.

این درحالیست که وزیر امور خارجه ایالات متحده که پیشتر رئیس سازمان اطلاعات مرکزی ایالات متحده آمریکا (سیا) بود به خبرنگاران گفته است: «سازمان اطلاعات مرکزی، اطلاعات و مدارک زیادی (در مورد ایران) دارد. جهان بخش زیادی از آنها را خواهد دید.»

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران نیز در واکنش به این حملات بدون آنکه به صورت مسقیم از آمریکا نام ببرد در کنایه ای آشکار گفته بود: «مداخلات خارجی برخی قدرت‌ها در امور داخلی کشورهای منطقه خاورمیانه، سیاست‌های قهرآمیز یکجانبه‌گرایانه، تروریسم و افراط‌گرایی، پیمان‌شکنی و قانون‌گریزی آشکار آنان در موضوعات مربوط به صلح و امنیت بین‌المللی از جمله قرارداد مهم هسته‌ای ایران موسوم به برجام، منطقه ما را به یکی از بحران‌خیزترین و بی‌ثبات‌ترین مناطق جهان تبدیل کرده است.»

آقای روحانی همچنین با رد ادعاهای مطرح شده از سوی واشنگتن که پیشتر تهران را به دست زدن به چنین اقداماتی برای تاثیر گذاری بر قیمت نفت متهم کرده بود، تنگناهای اقتصادی ناشی از تحریم کشورش از سوی آمریکا و نیز انفعال اروپا در اجرای تعهدات برجامی را غیر قابل قبول خوانده و تاکید کرده بود که ایران نمی‌تواند به‌صورت یک‌ طرفه به برجام متعهد باقی بماند.

بیشتر بخوانید:

واکنش ظریف به حادثه دریای عمان: «گروه بی» دیپلماسی خرابکاری را آغاز کرده است

از حمله به نفتکش‌ها در دریای عمان چه می‌دانیم و چه نمی‌دانیم؟

حسن روحانی: ایران نمی‌تواند به‌صورت یک‌ طرفه به برجام متعهد باقی بماند

اتحادیه اروپا خواستار انجام تحقیقات مستقل درباره حمله به نفت کش‌ها در دریای عمان است

به گزارش خبرگزاری فرانسه بالاگرفتن تنش میان ایران و آمریکا در خلیج فارس و حملات اخیر به دو نفتکش در دریای عمان که ماه گذشته مورد مشابه آن در فجیره نیز اتفاق افتاد سبب شده است تا عراق طرحی را برای متوقف کردن حمل و نقل دریایی کالا و نفت در این منطقه در دست بررسی قرار دهد.

سخنگوی وزارت نفت عراق گفته است که این وزارتخانه بر روی طرحی فوری کار می کند تا در صورت تشدید تنش ها در خلیح فارس آنرا به اجرا درآورد. گفته می شود که پارلمان عراق نیز از وزرای نفت، تجارت و حمل و نقل و برنامه و بودجه خواسته است که تشیکلات تحت هدایت خود را برای مقابله با خطرهای احتمالی آماده کنند.

یکی از مشاوران اقتصادی عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق با تایید احتمال متوقف شدن صادرات نفت این کشور از طریق دریا به خبرگزاری فرانسه گفته است که کشورش بخش عمده ای از تولیدات نفتی خود را از راه دریا و از طریق آب راه خلیج فارس به کشورهای دیگر صادر می کند.

سخنگوی وزارت نفت عراق نیز با تایید این مطلب گفته است که کشورش طرح جایگزینی برای صادرات نفت در اختیار ندارد و این امر تنها از طریق بنادر جنوبی این کشور در استان بصره انجام می شود.

آگهی

عراق تلاش دارد خط لوله ای که امکان انتقال نفت از استان کرکوک به بندر جیحون در ترکیه را به این کشور می دهد در اسراع وقت بازسازی و احیاء کند، این درحالیست که به گفته کارشناسان این پروژه برای اجرایی شدن حداقل چند سال دیگر زمان نیاز دارد.

عراق روزانه ۳ میلیون و ۵۰۰ بشکه نفت به کشورهای جهان صادر می کند که این میزان برغم تنش های منطقه ای اخیر ثابت مانده است.

مشاور اقتصادی نخست وزیر عراق حمله به نفتکش ها و یا درگیری بر سر نفت در تنگه استراتژیک هرمز واقع درخلیج فارس را واقعه ای فاجعه بار برای کشورش قلمداد کرده است.

برخی مقام های حکومت ایران پیشتر تهدید کرده بودند که در صورت جلوگیری از صادرات نفت این کشور اجازه عبور به هیچ کشتی دیگری از تنگه هرمز نخواهند داد.

آگهی

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا، ایران را مسئول حمله به دو نفت‌کش در دریای عمان معرفی کرده و در واکنش به این تهدید باردیگر تاکید کرده است که تنگه هرمز بسته نخواهد ماند.

بیشتر بخوانید:

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اصابت راکت به پایگاه نظامیان آمریکایی در بغداد

وزیر امور خارجه آمریکا: ترامپ هر کاری برای جلوگیری از جنگ با ایران می‌کند

آمریکا معافیت عراق از تحریم گاز ایران را برای سه ماه دیگر تمدید کرد