وزیر امور خارجه آمریکا: ترامپ هر کاری برای جلوگیری از جنگ با ایران می‌کند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
وزیر امور خارجه آمریکا: ترامپ هر کاری برای جلوگیری از جنگ با ایران می‌کند
کپی رایت  REUTERS/Piroschka Van De Wouw

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا روز یکشنبه اعلام کرد با اینکه ایران «بدون تردید» مسئول حمله به نفتکش‌ها در دریای عمان بوده است، اما واشنگتن به دنبال جنگ با تهران نیست.

آقای پمپئو روز یکشنبه ۲۶ خردادماه (۱۶ ژوئن) در گفتگو با شبکه تلویزیونی فاکس نیوز گفت: «رئیس‌جمهور ترامپ هر کاری برای جلوگیری از جنگ با ایران می‌کند. ما جنگ نمی‎خواهیم.»

وی تاکید کرد که واشنگتن اقدامات لازم برای تامین امنیت کشتیرانی در منطقه را تضمین می‌کند. آقای پمپئو در ادامه افزود که آمریکا می‌کوشد تا مشکلات منطقه را از طریق دیپلماتیک حل کند.

وزیر امور خارجه ایالات متحده که پیشتر رئیس سازمان اطلاعات مرکزی ایالات متحده آمریکا (سیا) بود به خبرنگاران گفت: «سازمان اطلاعات مرکزی، اطلاعات و مدارک زیادی (در مورد ایران) دارد. جهان بخش زیادی از آنها را خواهد دید.»

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

آقای پمپئو با تاکید بر مساله هسته‌ای شدن ایران گفت: «ایران به سلاح هسته‌ای دست نخواهد یافت. این هدف ماست.»

وی در پاسخ به تصمیم رئیس‌جمهوری آمریکا برای اعزام نیرو به منطقه خلیج‌فارس گفت: «من دیروز با همتایان خود در سرتاسر جهان تماس گرفتم. مطئمن هستم که ما شرکایی داریم که این تهدیدات (در منطقه) را درک می‌کنند.»

یک ماه پس از آن که چهار کشتی تجاری در ساحل امارات هدف حمله خرابکارانه قرار گرفتند، بامداد پنج‌شنبه ۲۳ خرداد (۱۳ ژوئن) به دو نفتکش دیگر در دریای عمان حمله شد.

گرچه در این حمله به خدمه دو نفتکش آسیب جدی نرسید اما پیامدهای سیاسی این رویداد آتش تنش میان آمریکا و ایران را شعله‌ورتر کرد.

بیشتر بخوانید: