سارا نتانیاهو در پرونده تصرف در اموال دولتی مجرم شناخته‌ شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
سارا نتانیاهو
سارا نتانیاهو   -   کپی رایت  رویترز

دادگاهی در اسرائیل سارا نتانیاهو همسر بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر این کشور را در پرونده تصرف غیرقانونی در اموال دولتی مجرم شناخت و به پرداخت حدود ۱۵ هزار دلار محکوم کرد.

در این پرونده خانم نتانیاهو متهم شده بود که ۹ سال پیش با کمک یک کارمند دولت مبلغ ۱۰۰ هزار دلار را صرف تهیه صدها غذا از شماری رستوران گران قیمت در اورشلیم (بیت المقدس) کرده است. این درحالی است که مقررات دولتی اسرائیل سفارش غذا از رستوران‌ها با آشپز خانگی را منع کرده است.

پیش از برگزاری جلسه دادگاه، دادستان‌ها با خانم نتانیاهو به توافق رسیده بودند که در قبال پذیرفتن این جرم و پرداخت جریمه مازاد، دادگاه از طرح اتهامات بیشتر صرف‌نظر کند.

سیستم قضایی اسرائیل از این روش برای پیشگیری از محاکمه کامل و طولانی و حل و فصل سریع‌تر دعاوی استفاده می‌کند.

سایت اینترنتی وای‌نت اسرائیل تصویری از یک دستنوشته از بنیامین نتانیاهو خطاب به همسرش را منتشر کرده است که در جلسه دادگاه به او نوشته بود: «از پسش برمی‌آییم. قوی باش.» آقای نتانیاهو خود در جلسه دادگاه حضور نداشت.

پیشتر پرونده‌هایی قضایی برای سارا نتانیاهو به اتهام استخدام پرستار خصوصی برای پدر خود با بودجه دولتی و همچنین استخدام یک هم‌حزبی آقای نتانیاهو به عنوان برقکار در منزل با حقوقی نامتعارف در دستگاه قضایی اسرائیل گشوده شده بود.

دادگاه خانم نتانیاهو در حالی برگزار می‌شود که همسر وی بنیامین نتانیاهو نیز درگیر مجموعه‌ای از تحقیقات با موضوع فساد است.

بیشتر بخوانید: