بمب ۱۰۰ کیلوگرمی دوران جنگ جهانی دوم در برلین خنثی شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
بمب ۱۰۰ کیلوگرمی دوران جنگ جهانی دوم در برلین خنثی شد
کپی رایت  John MACDOUGALL / AFP

یک بمب ۱۰۰ کیلوگرمی متعلق به آمریکا و به جا مانده از جنگ جهانی دوم، جمعه شب در مرکز شهر برلین خنثی شد.

بنا بر اعلام پلیس، این بمب بزرگ در نزدیکی میدان الکساندر قرار داشت. پلیس پس از کشف این بمب، نزدیک به ۳ هزار نفر را از خانه‌های اطراف میدان تخلیه کرد، خیابان‌های منتهی به میدان را بست، رفت و آمد قطارهای شهری را متوقف کرد و یک منطقه امنیتی به وسعت ۳۰۰ متر به‌وجود آورد.

پلیس درنهایت بامداد شنبه در پیامی توییتری نوشت: «عملیات خنثی سازی با موفقیت انجام شد. ما به تدریج بلوک‌هایی که راه‌ها را بسته‌اند برمی‌داریم. به زودی می‌توانید به خانه‌هایتان برگردید.»

این بمب که در نزدیکی یک مرکز خرید قرار داشت، در جریان جنگ جهانی دوم از یک هواپیمای آمریکایی پرتاب شده بود اما عمل نکرده بود.

کشف بمب‌های به جا مانده از دوران جنگ جهانی دوم بارها در آلمان اتفاق افتاده است و خنثی سازی بمب‌های عمل نکرده، همواره چالشی برای دولت این کشور است.

خبرگزاری فرانسه
مکانی در نزدیکی میدان الکساندر برلین که در آن بمب ۱۰۰ کیلوگرمی کشف شدخبرگزاری فرانسه

در آلمان بزرگترین عملیات تخلیۀ ساکنان در پی کشف یک بمب بزرگ، در سپتامبر ۲۰۱۷ میلادی در فرانکفورت انجام شد. در آن زمان یک بمب بزرگ متعلق به بریتانیا با مواد منفجره‌ای به وزن ۱.۴ تن کشف شد و به این ترتیب ۶۵ هزار نفر مجبور به ترک خانه‌هایشان شدند.

گاه متخصصان خنثی سازی بمب به دلایل فنی نمی‌توانند بمب‌ها را خنثی کنند؛ در چنین حالتی تنها چاره کار ایجاد یک انفجار به اصطلاح «کنترل شده» است.

برلین در جریان جنگ جهانی دوم به‌ویژه در اواخر آن به‌شدت بمباران شد. حاصل این بمباران‌ها نابودی بیش از یک سوم شهر و کشته شدن ده‌ها هزار نفر بود.

بیشتر بخوانید: