Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

شاناهان: آمریکا به دنبال ایجاد اجماع جهانی درباره ایران است

شاناهان: آمریکا به دنبال ایجاد اجماع جهانی درباره ایران است
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شاناهان در پاسخ به این پرسش که آیا پنتاگون قصد دارد برای تقویت حضور نظامی خود در خاور میانه نیروهای بیشتری به این منطقه بفرستد یا نه، گفت: «همان طور که می‌دانید ما همیشه احتمالات مختلفی را مد نظر داریم.»

آگهی

به دنبال بالا گرفتن تنش میان ایران و آمریکا، دولت واشنگتن قصد دارد در برابر ایران اجماع جهانی تشکیل بدهد.

پاتریک شاناهان، سرپرست وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا روز جمعه ۲۴ خرداد گفت که دولت دونالد ترامپ در پی حمله به نفتکش‌ها در دریای عمان به دنبال ایجاد اجماع جهانی در برابر جمهوری اسلامی ایران است.

شاناهان به خبرنگاران گفت که او، جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید و مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در این تصمیم با دونالد ترامپ همراه هستند.ساعاتی پس از حمله به دو نفتکش در دریای عمان در روز پنج‌شنبه ۲۳ خرداد، دولت آمریکا ایران را به انجام این عملیات متهم کرد، اما ایران این اتهام را رد کرده است.

آقای شاناهان در پاسخ به این پرسش که آیا پنتاگون قصد دارد برای تقویت حضور نظامی خود در خاور میانه نیروهای بیشتری به این منطقه بفرستد یا نه، گفت: «همان طور که می‌دانید ما همیشه احتمالات مختلف را مد نظر داریم.»

وی درباره تصمیم آمریکا به ایجاد اجماع جهانی همچنین گفت: «ببینید موقعیت چگونه است. یک کشتی نروژی داریم، یک کشتی ژاپنی، پادشاهی سعودی، امارات متحده عربی و ۱۵ درصد نفت جهان که از تنگه هرمز می‌گذرد. بنابراین معلوم است که ما در صورت نامساعد شدن اوضاع باید گزینه‌هایی برای احتمالات پیش‌بینی نشده در نظر بگیریم. ما در ضمن باید برای این وضعیت بین‌المللی حمایت بین‌المللی را نیز جلب کنیم.»

پاتریک شاناهان با یادآوری این که یکی از وظایف پنتاگون «همرسانی اطلاعات» است افزود در همین راستا روز پنج‌شنبه فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌دهد گروهی از نظامیان ایرانی یک مین عمل نکرده را از بدنه یکی از نفتکش‌های آسیب دیده جدا می‌کنند.

ایران گفته است که این ویدئو چیزی را ثابت نمی‌کند و هدف از انتشار آن تنها این بوده که دولت تهران در این حادثه مقصر نشان داده شود.

سرپرست وزارت دفاع آمریکا در مورد انتشار چنین مدارکی گفت: «هر چقدر بیشتر بتوانیم مدارکی را از حالت طبقه‌بندی شده بیرون آوریم، اطلاعات بیشتری را در این زمینه منتشر خواهیم کرد. نیت ما همین است.»

ستاد فرماندهی مركزی ارتش آمريكا، سنتكام روز جمعه تصاویری را منتشر کرد که قایقی را در نزدیکی یکی از دو نفت‌کش آتش گرفته در دریای عمان بلافاصله پس از حملات روز پنج‌شنبه نشان می‌دهد.

به ادعای سنتکام، سرنشینان این قایق ایرانی بودند و تلاش می‌کردند تا یک مین عمل نشده را از بدنۀ یکی از نفت‌کش‌ها جدا کنند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پاتریک شاناهان نامزد ترامپ برای وزارت دفاع آمریکا انصراف داد

اتحاد رقبای جمهوری‌خواه در پی سوء قصد نافرجام؛ نیکی هیلی: جمهوری اسلامی در زمان ترامپ ضعیف شد

معاون دونالد ترامپ کیست؟ حامی کشتن سلیمانی، مدافع خروج از برجام و موافق فشار بر تهران