کاغذِ در دست ترامپ، بخشی از توافق محرمانه او با مکزیک را فاش کرد

کاغذِ در دست ترامپ، بخشی از توافق محرمانه او با مکزیک را فاش کرد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در بخشی از این کاغذ آمده است: «دولت مکزیک اقدامات لازم را طبق قوانین داخلی انجام خواهد داد تا این توافقنامه ظرف مدت ۴۵ روز اجرایی شود.»

آگهی

رئيس جمهوری آمریکا در هنگام خروج از کاخ سفید برگ کاغذی را مقابل خبرنگاران و عکاسان گرفت و مدعی شد حاوی بخش‌های از توافق محرمانه او و مکزیک بر سر مهاجرت است.

دونالد ترامپ مدعی است با مکزیک بر سر کنترل ورود مهاجران از این کشور به آمریکا به توافق محرمانه‌ای رسیده است. این در حالیست که مکزیک هرنوع توافق محرمانه با ترامپ را تکذیب می‌کند.

روز دوشنبه دونالد ترامپ در هنگام خروج از کاخ سفید در مقابل نمایندگان رسانه‌ها کاغذی را نشان داد و گفت: «این توافقی است که همه می‌گویند من نداشتم، اما این تنها یک صفحه از توافق بسیار عالی‌ است که با مکزیک به دست آوردیم. خیلی دوست دارم برایتان بگویم که در این کاغذ بر سر چه چیزهایی به توافق رسیدیم، اما متاسفانه نمی‌توانم چون شما تک تک حروفی را که ببنید تحلیل خواهید کرد و با کارهایتان جلوی اجرایی شدن این توافق را می‌گیرید.»

بیشتر بخوانید:توافق آمریکا و مکزیک درباره مهاجران؛ ترامپ اعمال تعرفه‌ها را معلق کرد

حالا عکس‌هایی که عکاس رویترز از کاغذ ترامپ ثبت کرده نشان‌دهنده برخی از کلماتی است که در این صفحه نوشته شده است.

آنطور که در تصاویر دیده می‌شود در بخشی از این کاغذ آمده است: «دولت مکزیک اقدامات لازم را طبق قوانین داخلی انجام خواهد داد تا این توافقنامه را به اجرا درآورد، تا اطمینان حاصل شود که توافق در ظرف ۴۵ روز اجرایی شود.»

همچنین تاریخی که در این نامه دیده می‌شود مورخ ۷ ژوئن ۲۰۱۹ است.

ترامپ جمعه شب هفت ژوئن (۱۷ خرداد) در یک پیام توییتری نوشت: «خوشحالم که به اطلاع شما برسانم ایالات متحده آمریکا با مکزیک توافق‌نامه‌ای را امضا کرده است. تعرفه‌هایی که قرار بود آمریکا از روز دوشنبه علیه مکزیک اعمال کند به مدت نامعلومی معلق می‌شوند.»

ترامپ تاکید کرد که این اقدام به‌طور چشمگیری مهاجرت غیرقانونی از مکزیک به سمت آمریکا را کاهش می‌دهد و از میان می‌برد.

پس از این پیام توییتری، دو طرف در بیانیۀ مشترکی اعلام کردند که مکزیک گام‌های بی‌سابقه‌ای را برای جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی و قاچاق انسان بر خواهد داشت.

قرار است طبق این توافق، مکزیک ۶ هزار نیرو از گارد ملی این کشور را به مرزهای جنوبی خود با گوآتمالا بفرستد. مکزیک همچنین متعهد شده است که اقدامی قاطع برای مقابله با شبکه‌های قاچاق انسان انجام دهد.

آمریکا هم در مقابل قرار است که پناهجویان را به مکزیک برگرداند تا در آنجا به درخواست پناهندگی این افراد رسیدگی شود. این کشور متعهد شده است که رسیدگی به پرونده‌های این افراد را سریع‌تر انجام دهد.

این بیانیه مشترک همچنین بر ادامه مذاکرات برای نهایی شدن و اجرای توافقنامه در ۹۰ روز آینده تاکید می‌کند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یک اجرای هنری در کالیفرنیا: مریم مقدس و عیسی مسیح پشت میله‌های زندان 

داستان یک عکس؛ مادر گوآتمالایی و پسرش در مرز مکزیک مقابل سربازی مسلح

رئیس‌جمهوری مکزیک هواپیمایش را برای مقابله با مهاجران غیرقانونی می‌فروشد