Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ششصد گونه گیاهی در ۲۵۰ سال اخیر منقرض شده‌اند

ششصد گونه گیاهی در ۲۵۰ سال اخیر منقرض شده‌اند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تعداد گیاهانی که از حیات وحش ناپدید شده‌اند، بیش از دو برابر مجموع پرندگان، پستانداران و دوزیستانی است که تاکنون منقرض شده‌اند.

آگهی

مطالعات جدید حاکی از آن است که ۵۷۱ گونه شناخته شده گیاهی از سال ۱۷۵۰ به این سو به طور کامل منقرض شده‌اند. با این حال دانشمندان معتقدند تعداد گونه‌های منقرض شده بسیار بیشتر است که به علت محدودیت دانش بشری از چشم محققان دور مانده است.

دکتر آیمر نیک لوگادا از باغ گیاه‌شناسی سلطنتی کیو لندن که بخشی از تیم تحقیقاتی انقراض گیاهان است به خبرنگاران گفت: «گیاهان اساس حیات بر روی زمین هستند. آنها اکسیژن هوا را تولید می‌کنند و مواد غذایی ما و دیگر موجودات زنده را تامین می‌کنند.»

خانم لوگادا در ادامه افزود: «گیاهان ستون فقرات اکوسیستم‎ها هستند و انقراض گیاهان خبر بدی برای همه موجودات زنده است.»

به گفته دانشمندان میزان انقراض گیاهان ۵۰۰ برابر بیشتر از آغاز انقلاب صنعتی است و انتظار می‌رود به دلیل فعالیت‌های صنعتی، با سرعت بیشتری نابود شوند.

بیشتر بخوانید:

گمان می‌رود تعداد گیاهانی که از حیات وحش ناپدید شده‌اند، بیش از دو برابر مجموع پرندگان، پستانداران و دوزیستانی است که تاکنون منقرض شده‌اند.

پژو‌هش‌ها حاکی از آن است که بجز گونه‌های منقرض شده گونه‌های بسیاری نیز به صورت «جاندار بی‌جان» بر روی زمین حضور دارند بدین معنا که آخرین بازماندگان گروه خود هستند و شانسی برای تولیدمثل و تکثیر خود نداشته و از بین خواهند رفت.

دکتر ماریا وُرنُستوا از باغ گیاه‌شناسی سلطنتی کیو در گفتگو با گاردین گفت: «چندین سال طول خواهد کشید تا اطمینان یابیم یک گیاه منقرض شده است چرا که برای این مساله نیاز به تایید رسمی داریم. به همین علت نمی‌توان انقراض بسیاری از گونه‌های گیاهی را که در جنگل‌های انبوه می‌رویند، بررسی کرد.»

وی در ادامه افزود: «سالانه حدود ۲۰۰۰ گونه جدید گیاهی شناسایی می‌شوند و بسیاری از گونه‌های گیاهی قبل از کشف شدن منقرض می‌شوند؛ امری که نشان می‌دهد انقراض گیاهان بسیار سریعتر از چیزی است که ما فکر می‌کنیم.»

بیشتر بخوانید:

علت اصلی انقراض تخریب زیستگاه‌های طبیعی توسط فعالیت‌های انسانی، از جمله برداشت بی‌رویه از جنگل و تبدیل زیستگاه‌های گیاهی به زمین‌های کشاورزی و مراتع دامداری است.

تجزیه و تحلیل گیاهان نشان داد که هاوایی بیشترین میزان انقراض را داشته است. آفریقای جنوبی، استرالیا، برزیل، هند و ماداگاسکار در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

پایگاه داده‎های انقراض گیاهان، نتیجه سال‌‌ها تحقیق علمی و گزارش‌های میدانی است. دانشمندان امیدوارند که با توجه به این موضوع که چه گیاهانی در خطر انقراض هستند، از نابودی کامل آنها ممانعت کرده و به حفظ محیط‌ زیست کمک کنند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

غول مهربان اقیانوس و الهام‌بخش «پری دریایی» در آب‌های چین منقرض شده است

جایزه محیط زیست آلمان به طرح «کمربند سبز» رسید

حفاظت از حیات وحش افغانستان؛ خطر انقراض پلنگ برفی کم رنگ شده است