ولع چین برای خرید طلای بیشتر؛ جنگ تجاری وارد مرحلۀ جدیدی شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ولع چین برای خرید طلای بیشتر؛ جنگ تجاری وارد مرحلۀ جدیدی شد
کپی رایت  REUTERS/Tamara Abdul Hadi

در پی افزایش تنش تجاری میان چین و آمریکا که برخی آن را «جنگ سرد» جدیدی نامیده‌اند، دولت چین ذخایر طلای خود را افزایش می‌دهد.

طبق آمار منتشر شده از سوی بانک مرکزی این کشور، چین ذخایر شمش خود را به بیش از ۱,۹۰۰ تُن افزایش داده است. میزان خرید طلا و ذخیره آن در بانک مرکزی در سال جاری میلادی افزایش یافته و در ۵ ماه گذشته حدود ۶۰ تُن طلا به خزانه ارزی دولت اضافه شده است.

تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا مبنی بر افزایش تعرفۀ کالاهای وارداتی چینی باعث شده است تا دست بسیاری از کمپانی‌های بزرگ چینی از جمله شرکت هواوی از بازار آمریکا کوتاه شود.

دولت چین نیز در واکنش به این اقدام واشنگتن، دست به مقابله به مثل زد. پایین آوردن ارزش یوان و سختگیری برای فعالیت شرکت‌های آمریکایی در چین نیز از دیگر فعالیتهای پکن برای تحت فشار گذاشتن امریکا بود. 

بیشتر بخوانید:

در حالی که چین بزرگترین تولیدکننده و مصرف‌کننده طلا در جهان است، ذخایر آن در بانک مرکزی میزان کمی از کل طلای تولید شده را تشکیل می‌دهد.

ایالات متحده رکورددار بزرگترین ذخیره طلای جهان با بیش از ۸۰۰۰ تُن طلاست و آلمان با حدود ۳,۳۷۰ تن طلا در رتبه دوم قرار دارد. ایتالیا با ۲,۴۵۰ تُن، فرانسه با ۲,۴۴۰ تُن و روسیه با ۲,۲۰۰ تُن طلا در جایگاه سوم تا پنجم قرار دارند. چین اکنون در رتبه ششم جهان قرار دارد.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید