Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

توقف مذاکرات مخالفان با دولت ونزوئلا؛ هواداران مادورو می‌گویند اپوزیسیون رهبر ندارد

توقف مذاکرات مخالفان با دولت ونزوئلا؛ هواداران مادورو می‌گویند اپوزیسیون رهبر ندارد
Copyright REUTERS/Manaure Quintero
Copyright REUTERS/Manaure Quintero
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در حالیکه خوان گوایدو رهبر مخالفان ونزوئلا اعلام کرد برنامه‌ای برای شرکت در دور جدید مذاکرات با نمایندگان مادورو در نروژ ندارند، رئیس مجلس موسسان این کشور گفت که مخالفان دچار تفرقه شده‌اند و فاقد رهبر هستند.

آگهی

در حالیکه خوان گوایدو رهبر مخالفان ونزوئلا از توقف مذاکرات با دولت در نروژ خبر داد، رئیس مجلس موسسان این کشور اعلام کرد که مخالفان دچار تفرقه شده‌اند و فاقد رهبر هستند.

دیوسدادو کابلو، رئیس مجلس موسسان در یک نشست خبری در شهر کاراکاس گفت تلاش‌های دولت آمریکا برای بی ثبات کردم ونزوئلا با شکست روبرو شده است. او در عین حال با حمله به مخالفان اعلام کرد که آن‌ها «بدترین لحظات» خود را تجربه می‌کنند.

رئیس مجلس موسسان ونزوئلا از سوی دیگر تاکید کرد بین مخالفان تفرقه ایجاد شده است و آن‌ها فاقد رهبر هستند.

وی افزود: «ایالات متحده هم اکنون متوجه شده است که انتخاب رهبر خود در ونزوئلا اشتباه بوده است.» این سخنان کابلو به یکی از آخرین گزارش‌های   روزنامه واشنگتن پست اشاره دارد. این روزنامه اعلام کرد به یک فایل صوتی دست پیدا کرده است که در آن مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا از آشفتگی و چند دستگی مخالفان دولت ونزوئلا گلایه می‌کند.

بر اساس این گزارش واشنگتن پست مایک پمپئو گفته بود کنار هم نگه داشتن مخالفان ونزوئلا بسیار دشوار است «چراکه بیش از ۴۰ نفر از رهبران مخالفان معتقدند که پس از مادورو، رئیس جمهور برحق این کشور هستند.»

رئیس مجلس موسسان ونزوئلا همچنین تصریح کرد که این کشور برای گفت‌وگو با گروه لیما، کانادا یا هرکشور دیگری آمادگی دارد. 

گروه لیما در سال ۲۰۱۷ در پایتخت پرو از ۱۳ کشور آمریکای لاتین به همراه کانادا به منظور کمک به حل بحران ونزوئلا، تشکیل شد. این گروه به شدت از مخالفان نیکلاس مادورو و به‌ویژه شخص خوان گوآیدو حمایت می‌کند.

آقای کابلو در عین حال برای این گفت‌وگوها دو شرط را تعیین کرد که یکی احترام به حاکمیت ونزوئلا است و دیگری احترام به مقام‌های قانونی این کشور عنوان شده است.

بیشتر بخوانید:

خوان گوایدو: مذاکره‌ای که با هدف استعفای مادورو نباشد فایده ندارد

از سوی دیگر خوان گوایدو رهبر مخالفان ونزوئلا روز جمعه هفت ژوئن گفته بود که اپوزیسیون در حال حاضر برنامه‌ای برای شرکت در دور جدید مذاکرات در نروژ با نمایندگان نیکلاس مادورو رئیس جمهوری این کشور ندارد. وی روز شنبه در بازدید از یک محله حاشیه‌ای اطراف کاراکاس این موضوع را تکرار کرد و از توقف مذاکرات در نروژ خبر داد.

مذاکرات صلح در تاریخ ۲۹ مه در اسلو پایتخت نروژ برای رسیدن به یک توافق سیاسی آغاز شد. مخالفان در این مذاکرات خواستار استعفای مادور و اجازه دادن به دولت انتقالی برای انجام هماهنگی‌ها در برگزاری انتخابات جدید ریاست جمهوری شدند.

گوایدو در ژانویه گذشته با استناد به قانون اساسی ونزوئلا خود را رئیس جمهور موقت این کشور خوانده بود. مخالفان معتقدند که در انتخابات ریاست ریاست جمهوری ونزوئلا، تخلفات بی شماری رخ داده است. در عین حال بخشی بزرگی از اپوزیسیون این انتخابات را تحریم کرده بود. هم اکنون آن‌ها با استناد به این موضوعات، حضور مادورو در راس دولت را غیرقانونی می‌دانند.

رویترز
خوان گوایدو رهبر مخالفان ونزوئلارویترز

گوایدو روز جمعه در یک گردهمایی‌ در شهر والنسیای ونزوئلا درباره مذاکرات صلح گفته بود تازمانیکه مذاکرات، آن‌ها را به سمت استعفای مادورو هدایت نکند، فایده‌ای نخواهد داشت.

فروپاشی اقتصادی ونزوئلا باعث شده است که حدود چهار میلیون ونزوئلایی از ابتدای سال ۲۰۱۵ این کشور را ترک کنند.

ماموران اطلاعاتی ونزوئلا چندین متحد گوایدو را بازداشت کرده‌اند و از سوی دیگر دادگاه عالی این کشور ماه گذشته، ۱۴ نفر از مخالفان را به دلیل خیانت و توطئه محکوم کرد.

نروژ از گذشته در برخی درگیری‌ها نقش میانجی را بازی کرده است که از جمله آن می‌توان به توافق صلح کلمبیا بین دولت و گروه چریکی فارک اشاره کرد. اما هم اکنون امید به موفقیت مذاکرات ونزوئلا اندک است.

بیشتر بخوانید:خوان گوایدو برغم تایید اعزام نماینده به اسلو، گفتگو با دولت را منکر شد

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مادورو با طرح مذاکره مستقیم ونزوئلا و آمریکا موافقت کرد

پالس منفی پزشکیان به غرب با پیام به حسن ‌نصرالله؛ آمریکا:منتظریم ببینیم چه می‌کند ولی انتظاری نداریم

«حماس پیشنهاد آمریکا را پذیرفت: مذاکره بر سر آزادی گروگان‌ها ۱۶ روز پس از آغاز مرحله اول توافق»