خطر از بیخ گوش دو رزم‌ناو آمریکا و روسیه گذشت

خطر از بیخ گوش دو رزم‌ناو آمریکا و روسیه گذشت
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

روایت نظامیان آمریکایی و روسی از این رویداد خطرناک متضاد هم است، اما آن چه در عالم واقع روی داد این است که چیزی نمانده بود که دو کشتی با هم برخورد کنند.

آگهی

دو رزم‌ناو روسی و آمریکایی که در دریای چین جنوبی عبور می‌کردند، نزدیک بود با هم برخورد کنند.

این دو ناو روز جمعه ۱۷ خرداد در ساعت ۳ و ۳۵ دقیقه به وقت گرینویچ در منطقه‌ای واقع در غرب دریای چین جنوبی چنان به هم نزدیک شدند که هر لحظه احتمال برخورد آنها می‌رفت. فرماندهان ناو آمریکایی «یواس‌اس چنسلرزویل» و ناوشکن روسی «آدمیرال وینوگرادوف» هر کدام کشتی دیگری را متهم می‌کنند که فاصله ایمنی حداقل یعنی ۵۰ متر را رعایت نکرده‌اند.

روایت‌های متضاد دو کشور

به گفته مسئولان ارتش روسیه، ناو این کشور مجبور به انجام حرکت اضطراری برای اجتناب از تصادف با کشتی آمریکایی شده است. اما مقام‌های نظامی آمریکا می‌گویند در این رویداد ناو روسی مقصر بوده است.

کلایتون داس، فرمانده ناوگان هفتم ارتش آمریکا با «تبلیغاتی» خواندن اتهام روسیه گفت: «روس‌ها بسیار غیرحرفه‌ای و نامطمئن عمل کردند و ناوشکن آنها حرکت خطرناکی علیه یواس‌اس چنسلرزویل انجام داد.»

بیشتر بخوانید:

آمریکا می‌گوید آدمیرال وینوگرادوف در دریای فیلیپین به فاصله ۱۵ متر و ۳۰ سانتی‌متری کشتی امریکایی رسیده که فاصله بسیار خطرناکی است.

با این حال فرماندهان کشتی روسی محل این حادثه را در جنوب شرقی دریای چین شرقی ذکر کرده و گفته‌اند که در لحظه نزدیک شدن به ملوانان مستقر در کشتی آمریکایی پیام هشدار داده‌اند. ارتش روسیه با انتشار بیانیه‌ای در این زمینه گفته است که کشتی آمریکایی با «تغییر مسیر ناگهانی» به فاصله کمتر از ۵۰ متری کشتی روسی رسیده و ملوانان روسی را به شکل اضطراری مجبور به تغییر مسیر کرده است.

روایت نظامیان آمریکایی و روسی از این رویداد بسیار خطرناک متضاد هم است، اما آن چه در عالم واقع روی داد این است که چیزی نمانده بود که دو کشتی با هم برخورد کنند؛ حادثه‌ای که معلوم نبود چه پیامدی به همراه می‌داشت.

آیا این رویداد تصادفی است؟

سوای روایت دو کشور، برخی کارشناسان نظامی بر این باورند که به احتمال زیاد تعمدی از سوی یکی از طرفین یا هر دو آنها در این رویداد وجود داشته، زیرا بعید است که دو ناو پیشرفته متعلق به دو ابرقدرت نظامی جهان در این سطح به سادگی مرتکب چنین اشتباه خطرناکی بشوند.

با توجه به این که نظیر چنین رویدادهایی اخیرا چند بار دیگر نیز اتفاق افتاده، برخی دیگر از تحلیل‌گران می‌گویند بعید نیست این حرکت علامتی از سوی روسیه برای هشدار به آمریکا و جلب توجه به حضور خود در دریای چین باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روایت های متفاوت مسکو و واشنگتن از تقابل بین ناو روسی و آمریکایی

سپر لیزری؛ سیستم دفاعی جدید نیروی دریایی آمریکا برای مقابله با قایق‌های مهاجم

پکن: رزم‌ناوهای آمریکایی دریای چین را ترک کنند