کمک‌های اتحادیه اروپا به آموزش کودکان محصور الخلیل

کمک‌های اتحادیه اروپا به آموزش کودکان محصور الخلیل
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

فرآیند آموزش کودکان فلسطینی در مناطق کرانه باختری و الخلیل در سایه تهدید و ایست‌های بازرسی در حال انجام است. اتحادیه اروپا در این مناطق مشغول به کار است تا بتواند روند آموزش را بهبود بخشیده و اضطراب و ترس دانش‌آموزان را کاهش دهد. خبرنگار یورونیوز برای تهیه گزارشی به این منطقه سفر کرده است.

آگهی

الخلیل (حبرون) بخشی از سرزمین‌های فلسطینی است که ویژگی منحصر به فردی دارد: شهرک‌های اسرائیلی در داخل این شهر قرار گرفته‌اند. این تنها قسمت از کرانه باختری است که در آن شهروندان فلسطینی و اسرائیلی در فاصله نزدیک به هم زندگی می‌کنند.

این شهر در سال ۱۹۹۷ و بر اساس پروتکل حبرون موسوم به «توافق الخليل» به دو بخش مختلف تقسیم شد. بخش نخست یا H1 تحت کنترل دولت خودگردان فلسطینی است و اسرائیل بر بخش دوم یا H2 حکومت می‌کند.

۴۰ هزار فلسطینی در محدوده تحت کنترل اسرائیل زندگی می‌کنند. این در حالی است که تنها ۸۰۰ اسرائیلی در همین منطقه ساکن هستند. ۶۵۰ سرباز اسرائیلی وظیفه حفاظت از هموطنان خود را بر عهده دارند.

در بخش دوم تنش بین فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها یک امر روزمره است. در این بخش کل منطقه برای حفاظت از اسرائیلی‌ها بسته شده است.

خیابان شهدا که روزگاری بازار قدیمی و پر رفت و آمدی بود حالا به یک منطقه سوت و کور تبدیل شده است. جایی که فلسطینی‌ها با آنکه خانه‌هایشان هنوز در آنجا قرار دارد، راهی به آن ندارند.

کودکان در معرض مناقشه هستند

فلسطینی‌های ساکن در بخش دوم بر اساس قوانین اسرائیل است، زندگی می‌کنند. این قوانین کودکان را نیز شامل می‌شود. گاهی حتی شاهد بازداشت کودکان زیر سن قانونی در مدارس هستیم. چنانچه در ماه مارس گفته می‌شود که یک پسر ۹ ساله به خاطر پرتاب سنگ دستگیر شد.

بیش از ۲۰۰ کودک در زندان‌های اسرائیل در بازداشت به سر می‌برند. ۲۱ نفر از آنها اهل الخلیل هستند و کم سن ترین‌ شان هم یک کودک ۶ ساله است که سال گذشته دستگیر شد.

الخلیل یا حبرون بزرگترین شهر در کرانه باختری رود اردن در ۳۰ کیلومتری جنوب اورشلیم (بیت‌المقدس) است.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

میشل سیسیک که با دفتر کمک‌های بشردوستانه اتحادیه اروپا همکاری می‌کند در این باره به یورونیوز می‌گوید: «بنا بر اعلام سازمان ملل متحد ۳۸ هزار کودک در معرض جنگ در منطقه C زندگی می‌کنند. این منطقه نیز توسط مقام‌های اسرائیلی و در قلمرو فلسطین کنترل می‌شود. در منطقه C همچنین ۵۰ مدرسه در معرض تخریب قرار دارند.»

او می‌افزاید: «از منظر اتحادیه اروپا آموزش از حقوق اساسی بشر به شمار می‌آید. در عین حال به خاطر تاثیر درگیری‌ها بر کودکان دسترسی ایمن به مدارس نیز حایز اهمیت است.»

در مسیر آموزش کم استرس

تنش و اختلاف موجود در منطقه بر آموزش کودکان تاثیرگذار است. چنانچه حدود ۴۲۰۰ کودک فلسطینی در شهر الخلیل در مسیر رسیدن به مدرسه باید از ایستگاه‌های بازرسی عبور کرده و مورد و آزار و اذیت قرار می‌گیرند.

وعد دختر فلسطینی ۱۳ ساله همیشه نمی‌داند دقیقا چه ساعتی به سرکلاس درس می‌سد. او می‌گوید: «وقتی به مدرسه می‌رفتم با چالش‌های زیادی مواجه بودم، سربازان زیادی آنجا بودند آنها هر روز وسایل ما را می‌گشتند.»

در ورودی مدرسه واعد که در بخش اسرائیلی‌نشین واقع شده یک ایست بازرسی قرار دارد. مدرسه‌ای که او در آن درس می‌خواند با هدف آموزش بهتر از سوی اتحادیه اروپا و شورای پناهندگان نروژ حمایت می‌شود.

کامیلا لودی از اعضای انجمن پناهندگان نروژ به یورونیوز می‌گوید: «امسال خدمات‌رسانی به ۸۰ مدرسه هدف ما است. در این مدارس آسیب‌پذیر ۲۰ درصد کودکان به شدت از ضربه روحی آسیب دیده بودند. نتایج فعالیت ما در این مدارس نیز امید بخش بود. چنانچه در شرایطی که دو سوم بچه‌های مدرسه هر شب کابوس می‌دیدند بعد از کارهای درمانی ما این آمار به صفر رسید.»

در این برنامه معلم‌ها آموزش دیده اند تا تمرین‌های آرامش بخش را به کودکان بیاموزند تا از این طریق به قدرت تمرکز آنها کمک کنند.

در مناطقی مانند منطقه ۲ که تنش رو به افزایش است، دانش آموزان تحت فشار استرس هستند و به همین خاطر کمتر می‌توانند بر فرآیند آموزش متمرکز شوند.

وعد می‌گوید: «وقتی برنامه را شروع کردم، آموختم چطور بر خشم و اضطراب خود غلبه کرده و به دنبال آن نمرات بهتری در مدرسه گرفتم.»

آگهی

این برنامه همچنین گروه‌های آموزشی را برای دانش‌آموزان کم توان فراهم کرده است. همچنین برای کودکانی که از ضربه روحی و کابوسهای شبانه رنج می‌برند نیز جلسه‌های مشاوره در نظر گرفته شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سلمان خان، برندهٔ جایزهٔ پرنسس آستوریاس: با این ثروت مسئولیتی هم داریم

اتحادیه اروپا خواستار «توقف فوری» حملات راکتی به اسرائیل شد

اتحادیه اروپا، بزرگترین حامی مالی آوارگان فلسطینی