Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

روسیه: درباره پیاده‌سازی نیروهای متفقین در جنگ جهانی دوم اغراق نکنید

مراسم بزرگداشت «روز پیروزی» در جنگ جهانی دوم در روسیه
مراسم بزرگداشت «روز پیروزی» در جنگ جهانی دوم در روسیه
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«اتحاد جماهیر شوروی پیشین در زمان پیاده شدن نیروهای متفقین در فرانسه، تکلیف نازی‌ها را یکسره کرده بود.»

آگهی

روسیه می‌گوید پیاده‌سازی نیروهای متفقین در سواحل نرماندی نقطه اصلی پایان جنگ جهانی دوم نبوده و بنابراین نباید روی این واقعه تاریخی «اغراق» کرد.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه این سخنان را روز پنج‌شنبه ۱۶ خرداد در حالی بیان کرد که هفتاد و پنجمین سالروز مراسم پیاده‌سازی نیروهای آمریکا و متفقین با حضور دونالد ترامپ در فرانسه در حال برگزاری بود. وی گفت: «قطعا درباره این رویداد تاریخی نباید اغراق کرد و نیز نباید تلاش مثال‌زدنی نیروهای شوروی را نادیده گرفت که بدون آن پیروزی‌ای در کار نمی‌بود.»

۲۵ میلیون روسی در جریان جنگ جهانی دوم که روس‌ها آن را جنگ بزرگ وطن‌پرستانه می‌خوانند، کشته شدند. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه همه ساله با برگزاری مراسم ویژه و رژه نظامی در میدان سرخ مسکو تلاش می‌کند تا یاد این «پیروزی» را زنده نگاه دارد.

شبیه سازی نبرد نیروهای ارتش سرخ با نازی‌ها - رویترز-

خانم زاخارووا در این زمینه همچنین گفت: «از نظر تاریخی باید گفت که پیاده‌سازی نیروهای متفقین در نرماندی فرانسه در واقع پیامد پیروزی‌های ارتش سرخ به ویژه در استالینگراد بود.»

پیاده‌سازی نیروهای آمریکایی و متحدانش در روز موسوم به «موعود» یا «روز دی» (D-Day) بزرگ‌ترین عملیات انتقال نیروهای نظامی با کشتی در تاریخ بود. از این رویداد به عنوان آغازی بر شکست قطعی آلمان نازی و پایان اشغال کشورهای اروپای غربی همراه با پایان جنگ جهانی دوم یاد می‌شود.

پیش از سخنگوی وزارت خارجه، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه نیز در مقاله‌ای که در مجله امور خارجه این کشور چاپ شد عملیات «روز دی» را بخشی از یک «نظریه شبه تاریخی» خوانده بود که غربی‌ها با هدف «تقلیل» اهمیت تلاش‌های شوروی در جریان جنگ جهانی دوم مطرح کرده‌اند.

رویترز
مراسم بزرگداشت «روز پیروزی» در جنگ جهانی دوم در روسیهرویترز

بیشتر بخوانید:

سفارت روسیه در واشنگتن با انتشار چند توییت نقش ارتش سرخ اتحاد جماهیر شوروی پیشین را یادآور شده و نوشته است که این کشور در زمان پیاده شدن نیروهای متفقین در فرانسه، «تکلیف نازی‌ها را یکسره کرده بود».

روزی که نیروهای متفقین به سواحل فرانسه رسیدند، سه سال بود که روسیه در شرق اروپا با نیروهای آلمانی نبرد می‌کرد و از سال ۱۹۴۳ به بعد به تدریج آنها را عقب رانده بود. ایده گشودن جبهه‌ای در غرب اروپا علیه آلمان نیز در ماه اوت سال ۱۹۴۲ از سوی وینستون چرچیل، نخست وزیر بریتانیا مطرح شده بود.

رویترز
مراسم بزرگداشت «روز پیروزی» در جنگ جهانی دوم در روسیهرویترز
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اجرای ویژه با سازهای کوبه‌ای به مناسبت پایان جنگ جهانی دوم

ویدئو؛ مراسم گرامیداشت هفتاد و پنجمین سالروز جنگ جهانی دوم در بریتانیا

آرشیو نادر فیلم‌های رنگی جرج استیونز از جنگ جهانی دوم