Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

مرمت سوق السقطیه؛ بازار تاریخی حلب

 مرمت سوق السقطیه؛ بازار تاریخی حلب
Copyright تصویر از ویدیوی رویترز
Copyright تصویر از ویدیوی رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

بازسازی «سوق السقطیه»، بازار تاریخی شهر حلب سوریه در حال انجام است. این بازار روزگاری ۵۳ دهنه مغازه داشت و پر رفت و آمد بود. سازه‌های تاریخی شهر حلب از سال ۲۰۱۲ و در جنگ داخلی در این کشور آسیب فراوانی دیدند.

آگهی

کارگران مشغول بازسازی «سوق السقطیه»، بازار قدیمی شهر حلب سوریه هستند، شهری که در جریان جنگ سوریه آسیب دید. امید می رود با مرمت این بازار قدیمی رونق گذشته به این بازار و منطقه بازگردد، بازاری که روزگاری بسیار پررونق بود.

«سوق السقطیه» در بخش قدیمی شهر حلب که به ثبت میراث فرهنگی یونسکو رسیده، واقع است. قدمت این سازه تاریخی به ۸۰۰ سال پیش باز می‌گردد. پیش از آنکه جنگ سوریه آغاز شود، ۵۳ دهنه مغازه در این بازار فعال بود.

حلب پایتخت تجاری سوریه در شمال این کشور واقع شده است. این شهر یکی از شهرهای کهن خاورمیانه به شمار می‌آید.

اواسط سال ۲۰۱۲ بود که این شهر قدیمی به جبهه اصلی جنگ داخلی سوریه تبدیل شد. در پایان سال ۲۰۱۶ دولت سوریه اعلام کرد که شهر حلب را از گروه‌های تندرو باز پس گرفته است.  

با وجود آسیب شدید به این شهر قدیمی، ساختار اصلی «سوق السقطیه» سالم باقی مانده است که مراحل بازسازی آن را سریع تر می‌کند. مرمت این بازار قدیمی حدود ۸ ماه به طول خواهد انجامید.

با وجودی که تنها ۲۰ درصد از سازه بنای بازار در طول جنگ داخلی آسیب دیده اما مرمت آن با چالش‌هایی همراه است، از جمله خطر دینامیت‌های منفجر نشده گرفته برای کارگران. یکی دیگر از چالش‌ها نیز تهیه مصالح ساختمانی است که به راحتی در بازار یافت نمی‌شود.

علاوه بر این مشکلات چالش اصلی پیش رو این است که چگونه می‌توان فروشندگان و مغازه‌داران را دوباره به این بازار قدیمی جذب کرد.

مدیر این پروژه می‌گوید: «ما با مشکلات مختلفی مواجهیم. اما مشکل اصلی این است که چگونه مردم را متقاعد سازیم دوباره به اینجا آمده و مغازه‌ها را تعمیر کنند، پروژه ما تنها شامل مرمت سازه اصلی بازار می‌شود و نه مغازه‌های شخصی افراد.»

شهروندان حلب می‌گویند که برای بازسازی این شهر آماده‌اند و می‌خواهند شهر را به روزهای باشکوه گذشته بازگردانند.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مرد زرد پوش، نماد شادی شهر جنگ‌زده حلب

ترامپ: عربستان به‌جای آمریکا هزینه بازسازی سوریه را پرداخت می‌کند

دیده‌بان حقوق بشر سوریه: ۶ شبه‌نظامی طرفدار ایران در حملات اسرائیل به سوریه کشته شدند